قهوه سعودی، سنت تاریخی و محبوب‌ترین نوشیدنی رمضانی

قهوه سعودی پای ثابت سفره افطار در ماه رمضان (الشرق الاوسط)
قهوه سعودی پای ثابت سفره افطار در ماه رمضان (الشرق الاوسط)
TT

قهوه سعودی، سنت تاریخی و محبوب‌ترین نوشیدنی رمضانی

قهوه سعودی پای ثابت سفره افطار در ماه رمضان (الشرق الاوسط)
قهوه سعودی پای ثابت سفره افطار در ماه رمضان (الشرق الاوسط)

بدون شک قهوه نمادی فرهنگی است که ریشه در خانه شهروندان سعودی دارد و پایه و اساس مهمان نوازی، سخاوت و گرمی آنهاست؛ چنان‌که برخی از شاعران قدیم در جزیرة العرب می‌گویند: «خانه ای که دله (ظرف قهوه) نداشته باشد، کسی آن را نمی‌شناسد».

طرز تهیه قهوه سعودی و طرز سرو آن در شعر «الارجوزه» توضیح داده شده‌است که زمان سرو آن را صبح زود با القدوع (ظرف میهمان نوازی خرما) بیان کرده‌است تا اینکه قهوه به یک ستون اساسی مهمان نوازی و استقبال از مهمان خوب تبدیل شد.

در ماه رمضان قهوه سعودی بانوی سفره رمضان است و حضور آن نشان دهنده تکریم مهمان و احترام به او است و حضور القدوع (ظرف‌های خرما) و قهوه در فرهنگ قهوه سعودی ارتباط تنگاتنگی دارد، زیرا آنها جدایی ناپذیر هستند.

از این منظر، مشاور قهوه سعودی و مربی طرح کارشناس قهوه، سلطان آل مریع، در مصاحبه با «الشرق الاوسط» توضیح داد: «فرهنگ لغت الجامع، کلمه «القدوع» را به «القدع» تعبیر کرده‌است که به معنای شکستن شدت گرسنگی است».

القهوة السعودية تحظى بأهمية كبيرة خلال شهر رمضان (الشرق الأوسط)

تهیه قهوه یکی از هنرهای آشپزی سعودی است و این هنر در مجامع فرهنگی بین‌المللی برای معرفی فرهنگ تهیه قهوه سعودی به اشتراک گذاشته شده‌است. خانه سعودی خالی از روش‌های تهیه این هنر و میراث نیست که یکی از گنجینه‌های فرهنگی پادشاهی سعودی به‌شمار می‌رود.

به گفته آل مریع، آیین‌های تهیه قهوه سعودی بسته به منطقه جغرافیایی در پادشاهی سعودی متفاوت است.قهوه سعودی به روش‌های مختلف برشته (رست قهوه) می‌شود؛ وقتی به منطقه عسیر به جنوب سعودی می‌رویم، متوجه می‌شویم که قهوه هنگام برشته شدن رنگ روشنی پیدا می‌کند.

وقتی به مناطق مرکزی پادشاهی می‌رویم، متوجه می‌شویم که قهوه هنگام برشته شدن رنگ متوسطی به خود می‌گیرد، در حالی که در شمال، قهوه بیشتر برشته شده‌است.

آل مریع توضیح داد که ماده اصلی قهوه سعودی روش برشته کردن آن است و تفاوت بسیار زیادی بین قهوه عربی و قهوه سعودی وجود دارد.

قهوه سعودی به دلیل دو عامل سعودی نامیده شد، اولین عامل این است که قهوه سعودی از دانه الخولانی سعودی شروع می‌شود که مختص پادشاهی سعودیاست و به ۳ روش رست مختلف، و ۵ روش برای تهیه قهوه سعودی با توجه به مناطق پادشاهی انجام می‌شود.

عامل دوم این است که قهوه سعودی تنها قهوه ای در جهان است که از برشته کردن تا پخت و پز و سپس سرو کردن، جلوی مهمان درست می‌شود. این چیزی است که ما در انواع دیگر قهوه سراسر جهان نمی‌بینیم، اگرچه این ارائه باید با اشعار و دیالوگ‌های ادبی آمیخته شود.

در سال ۲۰۲۲، وزارت فرهنگ ۲۰ مقاله تحقیقاتی در زمینه قهوه سعودی ارائه شده توسط محققان داخلی و بین‌المللی را تأیید کرد.

این تحقیقات در مورد قهوه سعودی با هدف غنی سازی ۳ عامل اصلی است: حمایت وزارتخانه از قهوه در شبه جزیره العرب، بررسی دانش، مهارت‌ها و سنت‌های اجتماعی و توسعه محتوای محلی در قهوه سعودی.

وزارت فرهنگ بر اصل تجلیل از این فرهنگ متمرکز شده و اداره هنرهای آشپزی به نمایندگی از وزارت فرهنگ، دستور پخت غذاها را از مناطق مختلف پادشاهی زیر نظر دارد و به مردان و زنان جوان سعودی واجدالشرایط مدرک «کارشناس قهوه سعودی» اعطا می‌کند.پیش‌بینی حضور ۲٫۹ میلیون تماشاگر در جام‌جهانی ورزش‌های الکترونیکی سعودی


من المؤتمر الصحافي الخاص بالبطولة العالمية في الرياض (تصوير: صالح الغنام)
من المؤتمر الصحافي الخاص بالبطولة العالمية في الرياض (تصوير: صالح الغنام)
TT

پیش‌بینی حضور ۲٫۹ میلیون تماشاگر در جام‌جهانی ورزش‌های الکترونیکی سعودی


من المؤتمر الصحافي الخاص بالبطولة العالمية في الرياض (تصوير: صالح الغنام)
من المؤتمر الصحافي الخاص بالبطولة العالمية في الرياض (تصوير: صالح الغنام)

پادشاهی عربی سعودی از امروز چهارشنبه برای میزبانی از حدود ۲٫۹ میلیون تماشاگر مسابقات «جام جهانی ورزش الکترونیکی» آماده می‌شود.
این بازی‌ها به مدت ۸ هفته، به میزبانی منطقه Boulevard City در پایتخت ریاض برگزار می‌شود.
بزرگ‌ترین رویداد در بخش ورزش‌های الکترونیکی شاهد شرکت بیش از ۱۵۰۰ بازیکن مرد و زن به نمایندگی از نزدیک به ۵۰۰ باشگاه در ۲۲ تورنمنت خواهد بود.
مجموع جوایز این رویداد به بیش از ۶۰ میلیون دلار خواهد رسید که بالاترین مجموع جوایز در تاریخ این بخش است.
بنیاد جام جهانی ورزش‌های الکترونیکی با همکاری وزارت امور خارجه و وزارت گردشگری سعودی از در دسترس بودن ویزای الکترونیکی برای دارندگان بلیت جام جهانی ورزش‌های الکترونیکی به منظور تسهیل مراحل برای بازدیدکنندگان از پادشاهی برای حضور در مسابقات خبر داد.
جام جهانی ورزش‌های الکترونیکی یکی از ارکان استراتژی ملی بازی و ورزش‌های الکترونیکی است که توسط شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد و نخست‌وزیر راه اندازی شد.
این رویداد علاوه بر تقویت گردشگری، تنوع بخشیدن به اقتصاد و توسعه بخش‌های امیدوارکننده، به تحکیم موقعیت پادشاهی به عنوان یک مقصد جهانی برای بازی‌ها و ورزش‌های الکترونیکی بر اساس چشم‌انداز پادشاهی ۲۰۳۰ کمک می‌کند. همچنین نقش حیاتی بخش بازی‌ها و ورزش‌های الکترونیکی را در پیوند جوامع و گسترش فرهنگ‌های مختلف برجسته می‌کند.