عذرخواهی سازندگان سریال مصری پس از اتهام به تمسخر رنج مردم غزه

خشم مردمی به دلیل استفاده از عبارت «موهایش مجعد و صورتش سفید و زیباست»

عذرخواهی سازندگان سریال مصری پس از اتهام به تمسخر رنج مردم غزه
TT

عذرخواهی سازندگان سریال مصری پس از اتهام به تمسخر رنج مردم غزه

عذرخواهی سازندگان سریال مصری پس از اتهام به تمسخر رنج مردم غزه

یک سریال مصری پس از استفاده از جمله ای برگرفته از صحبت‌های یک مادر فلسطینی که فرزند خردسال خود را در آغاز جنگ غزه از دست داد، خشم و عصبانیت کاربران شبکه‌های اجتماعی را برانگیخت.
در قسمت ششم سریال کمدی مصری «لانچ باکس»، جمیله عوض، بازیگر جوان مصری در جستجوی شخصی به نام یوسف یا یاسین در یک فروشگاه لوازم الکترونیکی ظاهر شد و از کارمند مسئول پرسید: «ببخشید، می‌خواستم از کسی که اینجا برای شما کار می‌کند بپرسم که اسمش یوسف یا یاسین است، او بلوند است، با موهای مجعد و صورتی زیبا». سپس کارمند پاسخ داد: «منظورت یاسین است. او در حال حاضر در تعطیلات است».
این موضوع باعث شد تا برخی به سازندگان سریال حمله کنند، زیرا این توصیف مشابه اظهارات مادر یوسف کودک فلسطینی بود که در میان بازماندگان بمباران غزه در اکتبر گذشته در جستجوی او بود. این مادر گفته بود: «موهایش مجعد، صورتش سفید و زیباست».
در شبکه اجتماعی «X»، کاربران این کلیپ را منتشر کردند و خشم شدید خود را از شباهت تاسف بار در انتخاب نام و توصیف سازندگان سریال ابراز کردند.
این واکنش‌ها باعث شد جمیله عوض بازیگر مصری به یکی از فالوورهایش پاسخ دهد و گفت: «توصیف عامدانه نبود و در فیلمنامه سریال (گندم‌گون) نوشته شده بود و ناگهان در حین فیلمبرداری بازیگر نقش عوض شد، او پوست سفید و موهای بلوند داشت، من فقط یک کلمه را عوض کردم».
عوض در یکی از این توئیت‌ها پاسخ داد: «باید بدانید که این امری غیرممکن است که به قصد ایجاد اختلاف و فتنه اتفاق افتاده. فکر می‌کنم مردم به خوبی موضع من را در این مورد می‌دانند. امیدوارم در برابر دشمن متحد شویم. این تصویر بازیگر است».
هشام الرشیدی کارگردان مصری با انتشار توییتی در حساب شخصی خود در شبکه اجتماعی فیس بوک، دربارهٔ آنچه در قسمت ششم مطرح شد، اظهار نظر کرد و گفت: «از همه کسانی که صحبت‌های دردناک خواهر فلسطینی مان برایشان شبیه متن صحنه سریال است که کاملاً ناخواسته بوده‌است، عذرخواهی می‌کنیم».
وی افزود: «آرمان فلسطین به جز حمایت و احترام، جایی برای هیچ چیز دیگری نداشته و نخواهد داشت. خداوند به مردم ما در فلسطین صبر بدهد و به آنها کمک کند».
سریال «لانچ باکس / جعبه ناهار» با بازی غاده عادل، جمیله عوض، احمد وفیق و هشام اسماعیل به نویسندگی عمرو مدحت و کارگردانی هشام الرشیدی در ماه رمضان در حال پخش است.
داستان این سریال حول محور زندگی سه زن خانه‌دار می‌چرخد که سعی می‌کنند راه‌حلی برای مشکلات خود بیابند و سپس ناگهان تبدیل به باندی می‌شوند که انواع جنایات را انجام می‌دهند، همه با هدف حفظ و دفاع از خانواده‌هایشان.پیش‌بینی حضور ۲٫۹ میلیون تماشاگر در جام‌جهانی ورزش‌های الکترونیکی سعودی


من المؤتمر الصحافي الخاص بالبطولة العالمية في الرياض (تصوير: صالح الغنام)
من المؤتمر الصحافي الخاص بالبطولة العالمية في الرياض (تصوير: صالح الغنام)
TT

پیش‌بینی حضور ۲٫۹ میلیون تماشاگر در جام‌جهانی ورزش‌های الکترونیکی سعودی


من المؤتمر الصحافي الخاص بالبطولة العالمية في الرياض (تصوير: صالح الغنام)
من المؤتمر الصحافي الخاص بالبطولة العالمية في الرياض (تصوير: صالح الغنام)

پادشاهی عربی سعودی از امروز چهارشنبه برای میزبانی از حدود ۲٫۹ میلیون تماشاگر مسابقات «جام جهانی ورزش الکترونیکی» آماده می‌شود.
این بازی‌ها به مدت ۸ هفته، به میزبانی منطقه Boulevard City در پایتخت ریاض برگزار می‌شود.
بزرگ‌ترین رویداد در بخش ورزش‌های الکترونیکی شاهد شرکت بیش از ۱۵۰۰ بازیکن مرد و زن به نمایندگی از نزدیک به ۵۰۰ باشگاه در ۲۲ تورنمنت خواهد بود.
مجموع جوایز این رویداد به بیش از ۶۰ میلیون دلار خواهد رسید که بالاترین مجموع جوایز در تاریخ این بخش است.
بنیاد جام جهانی ورزش‌های الکترونیکی با همکاری وزارت امور خارجه و وزارت گردشگری سعودی از در دسترس بودن ویزای الکترونیکی برای دارندگان بلیت جام جهانی ورزش‌های الکترونیکی به منظور تسهیل مراحل برای بازدیدکنندگان از پادشاهی برای حضور در مسابقات خبر داد.
جام جهانی ورزش‌های الکترونیکی یکی از ارکان استراتژی ملی بازی و ورزش‌های الکترونیکی است که توسط شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد و نخست‌وزیر راه اندازی شد.
این رویداد علاوه بر تقویت گردشگری، تنوع بخشیدن به اقتصاد و توسعه بخش‌های امیدوارکننده، به تحکیم موقعیت پادشاهی به عنوان یک مقصد جهانی برای بازی‌ها و ورزش‌های الکترونیکی بر اساس چشم‌انداز پادشاهی ۲۰۳۰ کمک می‌کند. همچنین نقش حیاتی بخش بازی‌ها و ورزش‌های الکترونیکی را در پیوند جوامع و گسترش فرهنگ‌های مختلف برجسته می‌کند.