هشدار یمن از کارشکنی حوثی ها و ابراز تعجب از اظهارات «مبهم» بین‌المللی

هشدار یمن از کارشکنی حوثی ها و ابراز تعجب از اظهارات «مبهم» بین‌المللی

یکشنبه, 27 ژانویه, 2019 - 12:45

وزارت خارجه یمن از استمرار حوثی‌ها در شانه خالی کردن از اجرای توافقنامه حدیده، امتناع از گشودن مسیرهای امن برای کمک‌های بشردوستانه، بمباران سیلو و شرکت‌های آسیاب دریای سرخ و جلوگیری از فعالیت کاروان امدادرسانی که از سوی کمیته استقرار نیروها تعیین شده، هشدار داد.

به گزارش «الشرق الاوسط»، وزارت خارجه یمن در بیانیه‌ای اظهار کرد: «این امر نباید از سوی جامعه بین‌المللی و شورای امنیت نادیده گرفته شود، به‌ویژه اینکه دولت یمن بارها از طریق تیم میدانی خود مسیرها را به سوی سیلوها باز کرده و بر پاک بودن راه‌ها از هر گونه مین یا موانع دیگر تأکید کرده‌است». 

این وزراتخانه همچنین اقدامات روز گذشته حوثی‌ها در خصوص بمباران سیلوهای دریای سرخ با خمپاره را به شدت محکوم کرد. این سیلوها که آذوقه مردم یمن به‌شمار می‌رود، دچار آتش‌سوزی شد و مقادیر فراوانی از گندم به هدر رفت.

این بیانیه با اشاره به گزارش‌های سازمان ملل در زمینه وضعیت انسانی یمن و گزارش برنامه جهانی غذا و کارشناسان کمیته تحریم‌ها وابسته به شورای امنیت که کارشکنی حوثی‌ها برای اقدامات بشردوستانه و ممانعت از رسیدن کمک‌ها به مردم را محکوم کرده، از استمرار اظهارت و بیانیه‌های مبهم و نامعلوم مقامات بین‌المللی ابراز تعجب کرد.

وزارت خارجه یمن تأکید کرد: «اظهارات غیر واضح و نامعلوم نمایندگان سازمان ملل ناسازگاری و شانه خالی کردن‌های حوثی‌ها را بیشتر می‌کند. وقت آن رسیده که جهان از واقعیت اوضاع یمن و مسبب واقعی فاجعه انسانی در این کشور آگاه شود. همه باید بدانند که حوثی‌های تحت حمایت ایران مانع رسیدن کمک‌ها به نیازمندان می‌شوند و از آنها برای جنگ علیه مردم یمن استفاده می‌کنند».

وزارت خارجه همچنین در این بیانیه یادآور شد: «سهل‌انگاری و سستی جامعه بین‌المللی و سازمان ملل در اجرای توافق استکهلم و نرمش در رفتار با حوثی‌ها، آنها را به کارشکنی‌های بیشتر و عدم اجرای توافقنامه تشویق می‌کند که این امر برای وجهه سازمان ملل و نقش آن در یمن مناسب نیست».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای