حوثی‌ها طرح کومارت برای استقرار نیروهای مشترک را رد کردند

حوثی‌ها طرح کومارت برای استقرار نیروهای مشترک را رد کردند

دولت یمن حوثی‌ها را به مشکل سازی برای توافقنامهٔ سوئد متهم کرد
سه شنبه, 5 فوریه, 2019 - 12:30

منابعی از دولت یمن به «الشرق الاوسط» خبر دادند که نمایندگان حوثی‌ها در کمیتهٔ هماهنگی برای استقرار نیروهای مشترک، برای دومین روز متوالی طرح پاتریک کومارت رئیس این کمیته را برای انتشار نیروها رد کردند.

کومارت بعد از اینکه حوثی‌ها قوبل نکردند در منطقهٔ تحت کنترل دولت تشکیل جلسه بدهند، مذاکرات را در یک کشتی وابسته به سازمان ملل برگزار کرد.

بنابر اظهارات منابعی از دولت یمن، وی در این جلسه طرح مفصلی برای استقرار نیروهای مشترک در روز یکشنبه ارائه کرد و خواستار اظهار نظر در مورد آن شد.

این منابع ذکر کردند که هیئت دولت یمن موافقت اولیهٔ خود را با این طرح اعلام کردند به این شرط که این طرح با طرحی برای نظارت امنیتی، اداری و مالی بر الحدیده و بنادر آن همراه باشد. اما حوثی‌ها با این طرح مخالفت کردند و خواستار پیاده کردن این طرح بر اساس تصورشان از توافقنامهٔ سوئد شدند که شامل خروج صوری آنها از شهر و بنادر آن و تحویل آن به نیروهایشان شدند که بعد از کودتا در سازمان‌هایش رخنه کردند.

پایگاه اینترنتی سازمان ملل نیز عنوان کرد که کومارت جلسهٔ خود را با تأکید بر اجرای آتش‌بس شروع کرد و نسبت به سستی آن هشدار داد. وی همچنین خواستار عدم نقض توافقنامهٔ سوئد شد؛ چرا که عملیات صلح با خطر مواجه می‌شود.

سازمان ملل ضمن ذکر اینکه مذاکرات دوستانه و سازنده بود، عنوان کرد مجدداً گروه‌های یمنی بر پایبندی خود به توافقنامه و باز کردن راه‌های کمک انسانی تأکید کردند.

علیرغم خوشبینی سازمان ملل اما ناظران معتقدند که حوثی‌ها در روزهای آینده باعث پیچیدگی بیشتر وضعیت و تضعیف فرصت‌های اجرای توافقنامه خواهند شد.

در این میان نخست‌وزیر یمن روز گذشته در دیدار با نیل کومپتون رئیس بخش خاورمیانه و شمال آفریقا

در وزارت خارجهٔ بریتانیا و مایکل آرون سفیر بریتانیا در یمن، اصرار حوثی‌ها برای عدم موفقیت توافقنامهٔ سوئد و شانه خالی کردن آنها از اجرای تمام توافقات آن را دلیلی برای ادامهٔ کارشکنی‌هایشان و عدم جدیت آنها در عملیات صلح دانست.

وی عنوان کرد سهل انگاری جامعهٔ جهانی باعث شد که حوثی‌ها هر توافقنامه و قطعنامهٔ جدیدی را به مثابهٔ فرصتی برای افزایش کارشکنی‌هایشان ببینند.

وی تنها راه خروج از این جنگ را برخورد جدی با مسببان، از بین بردن نشانه‌های انقلاب و بازگرداندن سازمان‌های دولتی با تکیه بر توافق‌های راه‌حل سیاسی دانست.

 وی همچنین بر قائل شدن حدی برای کارشکنی‌های حوثی‌ها و اتخاذ اقداماتی جدی و بازدارنده برای مقابله با نقض آتش‌بس، عدم خروج از شهر و بنادر آن و ایجاد موانع در برابر توافقنامهٔ تبادل اسرا تأکید کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای