پیشنهاد استقرار ۱۰ هزار مبارز کُرد و عرب در شرق سوریه

پیشنهاد استقرار ۱۰ هزار مبارز کُرد و عرب در شرق سوریه

​حمایت آمریکا، ترکیه و بارزانی از احمد الجربا برای ایفای نقش در «منطقهٔ امنیتی»
سه شنبه, 5 فوریه, 2019 - 12:45

منابع سیاسی غرب روز گذشته به «الشرق الاوسط» خبر دادند که احمد الجربا رئیس حزب «جریان فردا» سوریه به مسئولان آمریکا، ترکیه و مسعود بارزانی رئیس سابق اقلیم کردستان عراق پیشنهاد داد تا حدود ۱۰ هزار مبارز عرب و کُرد را در «منطقهٔ امنیتی» شمال شرق سوریه منتشر کنند.

واشنگتن و ترکیه در مراحل پایانی ایجاد «منطقهٔ امنیتی» تا عمق ۲۸ الی ۳۲ کیلومتری میان جرابلس، شمال حلب و فیش خابور در نزدیکی مرزهای عراق بعد از خروج آمریکا هستند.

ترکیه خواستار این شد که این منطقه خالی از پایگاه‌های نظامی و سلاح سنگین آمریکا باشد به اضافهٔ اینکه ۷ هزار نیروهای «یگان‌های حمایت از خلق کرد» نیز از آن خارج شوند.

این منابع توضیح دادند که مسئولان آمریکایی، ترک و بارزانی از پیشنهاد الجربا با انتشار حدود ۸ تا ۱۲ هزار مبارز حمایت کردند که متعلق به «نیروهای منتخب» پیروِ وی و نیروهای «پیشمرگه» هستند که شامل مبارزان کُرد و سوری هستند و در اقلیم کردستان آموزش دیده‌اند.

آنها همچنین امکان حمایت هوایی آمریکا از نیروها را از پایگاه «عین الاسد» در غرب عراق و پایگاه «التنف» در جنوب شرقی سوریه فراهم آوردند.

در این میان، فرمانده‌های «یگان‌ها» به امکان موفقیت این پیشنهاد شک دارند و به مذاکرات خود با مسکو و دمشق در جهت اقداماتی برای بعد از خروج آمریکا، ادامه دادند. روسیه نیز به آنها پیشنهاد کرد از توافقنامهٔ «آدانا» پیروی کنند.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای