شورای امنیت بر ضرورت اجرای توافقنامه الحدیده تأکید کرد

شورای امنیت بر ضرورت اجرای توافقنامه الحدیده تأکید کرد

سه شنبه, 5 فوریه, 2019 - 15:00

به نظر می‌رسد دولت یمن به این باور رسیده که «توافق استکهلم» که با حمایت بین‌المللی با حوثی‌ها امضا کرد، آخرین فرصت برای رسیدن به یک راه حل جامع است.

خالد الیمانی وزیر خارجه یمن روز گذشته در نشست بروکسل گفت: «اجرای توافقنامه استکهلم دروازه‌ای برای پیشرفت و ورود به دورهای بعدی مذاکرات در جهت رسیدن به راه حل جامع است. شکست در توافق سوئد گزینه قابل قبولی نیست، چرا که اگر حوثی‌ها تفاهمنامه استکهلم و به ویژه توافقات مربوط به الحدیده را اجرا نکنند، هیچ‌کس قادر به وادار کردن آنها برای اجرای تعهدات حل جامع بر اساس قطعنامه ۲۲۱۶ نخواهد بود».

الیمانی در یک گفتگوی تلفنی با «الشرق الاوسط» با تأکید بر اهمیت ارتباط جامعه بین‌المللی با حوثی‌ها با «با تمام نیرو و استقامت و قدرت» در جهت توافق الحدیده گفت: «شبه نظامیان سعی دارند راه و روش خاصی برای اجرای توافق الحدیده پیدا کنند».

سازمان ملل نیز خواستار سرعت بخشیدن به اجرای برنامه مورد توافق در راستای استقرار نیروها در الحدیده، بندرهای آن، صلیف و رأس عیسی توسط طرفین درگیری در یمن شد و همچنین از حوثی‌ها خواست امنیت و سلامت اعضای هیئت سازمان ملل و تسهیل حرکت آنها را فراهم سازند.

در همین راستا امروز و در دور جدید مذاکرات بین طرفین برای توافق اسرا، نمایندگان دولت یمن و حوثی‌ها در عمّان با یکدیگر دیدار خواهند کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای