واکنش‌های متفاوت سیاستمداران عراق به اظهارات اخیر ترامپ

واکنش‌های متفاوت سیاستمداران عراق به اظهارات اخیر ترامپ

جنجال ترامپ در عرصهٔ سیاسی عراق با اظهارات دربارهٔ زیرنظرگرفتن ایران
سه شنبه, 5 فوریه, 2019 - 17:30

اظهارات دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در مورد ابقای نیروهای آمریکایی در پایگاه «عین الاسد» در غرب استان الانبار برای زیر نظر گرفتن ایران، عرصهٔ سیاسی عراق را آشفته کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق گفت «عراق همچنان نیازمند تلاش‌های جامعهٔ جهانی برای مبارزه با تروریسم و پایبندی به التزام‌های خود در قبال عراق و حمایت از دولت است».

برهم صالح رئیس‌جمهور عراق نیز خواستار توضیحاتی از جانب آمریکا دربارهٔ اظهارات ترامپ شد.

وی ضمن اشاره به اینکه عراق این اظهارات و همچنین حضور آمریکا در سازمان‌های قانونی خود را بررسی خواهد کرد، تأکید کرد «حضور آمریکا در عراق بر اساس چارچوب‌های قانونی است».

وی افزود: ترامپ برای زیر نظر گرفتن ایران از عراق اجازه نخواسته‌است.

محمد سالم الغلبان وزیر سابق کشور عراق در گفتگو با «الشرق الاوسط» ضمن تأکید بر اینکه حضور آمریکا به دلیل نقض حاکمیت عراق از جانب آنها مردود است، عنوان کرد: اجازهٔ ادامهٔ حضور هیچگونه نیروهای خارجی را نمی‌دهیم، همچنین اجازه نمی‌دهیم از خاک‌ عراق به عنوان پایگاهی برای تجاوز به کشورهای همسایه و عرصه‌ای برای تنش و تسویه حساب استفاده شود.

حسن توران نایب رئیس حزب «جبهه ترکمن‌ها» نیز به «الشرق الاوسط» گفت: ارزیایی چنین موضوعاتی بر عهدهٔ فرماندهٔ کل نیروهای مسلح است و به نظر ما باید عراق از اختلافات منطقه‌ای و بین‌المللی دور نگه داشته شود.

فرات التمیمی نمایندهٔ پارلمان عراق نیز در گفتگو با «الشرق الاوسط»، در رد اظهارات ترامپ ضمن اشاره به اینکه حضور آمریکا در عراق در چارچوب ائتلاف بین‌المللی و برای مبارزه با داعش است، عنوان کرد: زیر نظر گرفتن و تجاوز به کشورهای همسایه از جمله ایران از جمله اهداف آمریکا نبود.

دکتر یحیی الکبیسی پژوهشگر «مرکز پژوهش‌های استراتژیک عراق» نیز در گفتگو با «الشرق الاوسط» تأکید کرد حضور نیروهای آمریکا در عراق ربطی به توافقنامهٔ چارچوب استراتژیک دو جانبهٔ سال ۲۰۰۸ ندارد و این به این معنی است که عراق با وارد شدن به عنوان یک کشور در ائتلاف مبارزه با تروریسم، این مأموریت را بدون اینکه خواستار چارچوب زمانی مشخصی برای این ائتلاف باشد، پذیرفته‌است.

وی توضیح داد که دولت‌های پی در پی عراق به این واقعیت اعتراف نکردند و سعی کردند اندیشه‌ای وهمی را گسترش دهند که مضمون آن این است که حضور آمریکا در عراق مرتبط به توافقنامه‌های دوجانبه و مأموریت‌های معین از جمله آموزش نظامی و فعالیت‌های اطلاعاتی است در صورتی که این موضوع واقعیت ندارد.

دکتر حسان الشمری رئیس «مرکز اندیشه سیاسی» عراق نیز به «الشرق الاوسط» گفت: اظهارات اخیر رئیس‌جمهور آمریکا منعکس کنندهٔ جنگ سرد میان ایالات متحده آمریکا و ایران و احتمال انعکاس آن به خاک‌های عراق در همهٔ سطوح است که زنگ خطری برای اختلاف سیاسی جدی میان نیروهای فعال عرصهٔ عراق است که در تصمیمات کشور تأثیرگذار هستند.

وی افزود: بخش بزرگی از زیر نظر گرفتن ایران توسط آمریکا صرف عراق می‌شود مخصوصاً بخشی از آن که مرتبط به زیر نظر گرفتن یا درگیری با نیروهای مسلحی است که از دید آمریکا وابسته به سپاه پاسدارن ایران هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای