الازهر و واتیکان سند «برادری انسانی» امضا کردند

الازهر و واتیکان سند «برادری انسانی» امضا کردند

پاپ فرانسیس با رهبران امارات دیدار و در همایش برادری انسانی شرکت کرد
سه شنبه, 5 فوریه, 2019 - 21:45

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان و دکتر احمد الطیب، شیخ الازهر شامگاه دوشنبه در امارات متحده عربی سند «برادری انسانی برای صلح جهانی و زندگی جمعی» و همچنین برای مقابله با افراطی گری را در حضور شیخ محمد بن زاید آل نهیان و شیخ محمد بن راشد آل مکتوم امضا کردند.

این سند در برگیرنده بندهایی مربوط به تقویت گفتگوها و نزدیکی میان ادیان مختلف در سایه افزایش سخنان نژادپرستانه و پر رنگ شدن جلوه‌های زندگی مادی است.

این سند از رهبران جهان می‌خواهد برای اشاعه فرهنگ مدارا با یکدیگر همکاری کنند و هر چه زودتر ریختن خون بی‌گناهان را متوقف کنند و به جنگ، نابودی محیط زیست و سقوط اخلاقی و فرهنگی جهان پایان دهند. این سند در عین حال توجیه خشونت به نام خداوند را به شدت محکوم کرده و در آن آمده‌است خداوند بزرگ نیازی به دفاع ندارد و نمی‌خواهد از نام او برای ارعاب مردم استفاده شود.

شیخ احمد و پاپ فرانسیس دوشنبه شب در ابوظبی بعد از امضای "سند برادری انسان‌ها برای صلح جهانی و زندگی جمعی" در میان نمایندگان و رهبران مذهبی در بنای یادبود شیخ زاید بنیانگذار امارات متحده عربی سخنرانی کردند. 

شیخ احمد الطیب، مفتی اعظم و امام جماعت دانشگاه و مسجد الازهر مصر، مسلمانان ساکن غرب را به تبعیت از قوانین جامعه میزبان و ادغام در آن کشورها در عین حفظ هویت خود دعوت کرد.

او همچنین از مسلمانان کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا خواست تا مسیحیان هموطن خود را «در آغوش بگیرند.» وی مسیحیان منطقه را شهروندان ملت‌های خاورمیانه توصیف کرد.

شیخ احمد در سخنرانی خود خطاب به مسیحیان خاورمیانه گفت بهتر است نام "اقلیت" برخود نگذارند و افزود: "شما اقلیت نیستید. شما از هر جهت شهروند محسوب می‌شوید پس بگذارید کلمه "اقلیت" را کنار بگذاریم. شما شهروندانی بهره‌مند از تمام حقوق هستید. پیوند میان ما سنگیست که هر طرحی را برای جدایی انداختن میان ما درهم‌می‌شکند." او خطاب به مسلمانان مقیم کشورهای غربی گفت اگر در امور مذهبی خود با مشکلی روبرو هستند باید با گفتگو با رهبران مذهبی خود مشکلشان را حل کنند.

پاپ فرانسیس در سخنرانی خود در امارات متحده عربی نیز خواستار توقف جنگ در خاورمیانه شد. رهبر کاتولیک‌های جهان که در اولین سفر رسمی خود به شبه جزیره عربی به سر می‌برد در سخنرانی خود گفت: "تبعات خشونت‌ها در سوریه، یمن، عراق و لیبی قابل مشاهده است."

او گفت: «جنگ چیزی به غیر مصیبت خلق نمی‌کند و اسلحه نیز به غیر از مرگ چیزی به بار نمی‌آورد.» او در ادامه افزود: «نتایج جنگ و اسلحه در برابر چشمان ما قرار دارند. به‌طور مشخص منظورم یمن، سوریه، عراق و لیبی است. بیایید علیه منطق زود همداستان شویم.»

صفحه توییتری منتشر کننده اخبار سفر پاپ به منطقه نوشت: سفر تاریخی پاپ فرانسیس و احمد الطیب شاهد حادثه تاریخی بی‌سابقه بود. این صفحه توییتری دربارهٔ دیدار پاپ فرانسیس و احمد الطیب افزود: تواضع و مسامح در دو شخصیت بزرگ موج می‌زند.. پاپ فرانسیس و احمد الطب سوار بر یک خودرو می‌شوند و در یک خانه اقامت می‌کنند. این دو رهبر دینی همچنان یک مسجد و یک کلیسا را که قرار است در کنار هم ساخته شوند را در شهر ابوظبی کلنگ زنی کردند.

اوایل وقت دوشنبه پاپ فرانسیس با شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی و سایر مقامات ارشد امارات متحده عربی دیدار و گفتگو کرد.

پاپ روز سه شنبه نیز با جامعه کاتولیک محلی متشکل از مهاجران از فیلیپین تا هند دیدار می‌کند و سپس در مراسم بزرگ مذهبی که در ورزشگاه اسپورت سیتی زاید برگزار خواهد شد، شرکت خواهد کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای