مانع تراشی حوثی‌ها در «نشست تبادل اسرا» در عمّان

مانع تراشی حوثی‌ها در «نشست تبادل اسرا» در عمّان

یمن تقسیم دولت را رد و پاسخ خود برای پیشنهاد ناگهانی کودتاگران را آماده کرد
چهارشنبه, 6 فوریه, 2019 - 13:45

نماینده حوثی‌ها در نشست روز گذشته در عمان پایتخت اردن با پیشنهاد تجزیه و تقسیم توافقنامه، موانع بیشتری در سر راه اجرای توافق اسرا و بازداشت‌شدگان ایجاد کردند.

نشست روز گذشته با حضور مارتین گریفیتس فرستاده سازمان ملل و پیتر موریر رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و برای پیگیری موارد مورد توافق در نشست اول در عمان در اواسط ژانویه گذشته برگزار شد.

دولت مشروع یمن پیشنهاد حوثی‌ها در خصوص اکتفا به تبادل ۲۰۰ اسیر بین طرفین را رد کرد و این اقدام را دستکاری و دور زدن تقسیم لیست اسامی و طولانی کردن مدت جلسات دانستند.

نمایندگان دولت مشروع از حوثی‌ها خواستند اسامی حدود ۱۳۰۰ اسیری که به وجود آنها اعتراف کرده را فاش کند، به شرطی که ۴ شخصیتی که در قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل ذکر شده، در میان آنها باشند.

بر اساس گزارشات رسیده به «الشرق الاوسط» نماینده سازمان ملل تا پایان جلسه در برابر پیشنهاد حوثی‌ها برای تقسیم راه حل سکوت کرد. انتظار می‌رود نشست‌ها به مدت ۳ روز در عمان ادامه داشته باشد.

به گزارش منابع آگاه دولت یمن طی دوره قبل بر اساس نمونه و طرح تعیین شده نکاتی در زمینه پرونده اسرا ارائه دادند، در حالی که نمایندگان حوثی‌های حمایت شده از سوی ایران با در پیش گرفتن روند تعویق، به «مکانیسم یکپارچه جدید» صلیب سرخ برای اسامی اسرا پایبند نبودند.

ماجد فضائل وکیل وزارت حقوق بشر و عضو تیم مذاکره برای پرونده اسرا در یمن در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: «دولت با پیشنهاد شبه‌نظامیان کودتاچی در خصوص تجزیه و تقسیم راه حل پرونده اسرا از طریق مبادله ۲۰۰ اسیر از طرفین مخالفت کرده و این امر را مغایر با توافق انجام شده قلمداد کردیم».

وی افزود: «دولت شرعی ضمن بررسی و بحث این امر روز چهارشنبه پاسخ خود را اعلام می‌کند. پرونده اسرا وارد مرحله چهارم خود می‌شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای