خودداری از حضور نامزد انتخابات در مراسم تشییع فرمانده ارشد نظامی

خودداری از حضور نامزد انتخابات در مراسم تشییع فرمانده ارشد نظامی

اخوان المسلمین الجزایر: بوتفلیقه نمی تواند در قدرت بماند
پنجشنبه, 7 فوریه, 2019 - 15:00

جنبش جامعه صلح وابسته به گروه اخوان المسلمین الجزایر روز چهارشنبه (۶ فوریه) گفت «پرزیدنت عبد العزیز بوتفلیقه به دلیل کهولت و بیماری نمی تواند در قدرت بماند».

انتخابات ریاست جمهوری الجزایر در ۱۸ آوریل برگزار می شود. پرزیدنت بوتفلیقه ۸۲ ساله برای پنجمین بار به عنوان نامزد احزاب هوادارش در کارزار انتخاباتی شرکت می کند.

جنبش جامعه صلح بعد از نشست اعضای دفتر مرکزی در بیانیه ای اعلام کرد «کاندیداتوری عبد العزیز بوتفلیقه برای پنجمین دوره ریاست جمهوری به مصلحت او نیست بلکه به نفع گروهی است که از شرایط موجود بهره برداری می کنند. این گروه مسئولیت اصلی خطرات و تهدیدهای ناشی از مانورهای سیاسی خود در کشور را به عهده دارند».

این گروه از کسانی که شهروندان مخالف سلطه گری و قیمومت استعمارگران و دموکراسی خواهان صادق و هواداران جدایی نهاد نظامی از بحث های سیاسی و مبارزان راه اصلاحات و تغییر خوانده خواسته تا از عبد الرزاق مقری نامزد این گروه برای انتخابات ریاست جمهوری‌ حمایت کنند.

از سوی دیگر، سخنگوی ژنرال بازنشسته علی غدیری (نامزد انتخابات ریاست جمهوری الجزایر) گفت «ماموران امنیتی روز ۶ فوریه از مشارکت غدیری در مراسم تشییع عبد المالک قنایزیه وزیر موقت دفاع جلوگیری کردند».

قاید صالح فرمانده ارتش دشمن و منتقد اصلی غدیری به حساب می آید. صالح سرسپرده و حامی اصلی پرزیدنت بوتفلیقه است و گویا نمی خواهد فردی دارای سابقه ارتشی و نظامی وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری شود.

احمیده عیاشی نویسنده تئاتر و مدیر رسانه ای کمپین تبلیغاتی غدیری به «الشرق الاوسط» گفت «سه خودرو با توقف در عرض خیابان منتهی به «همایش انتخاباتی» این نامزد انتخاباتی جلوی حرکت خودروها به سمت مقبره سیدی یحی (نزدیک به برگزاری همایش) را گرفتند. مراسم خاکسپاری قنایزیه ۸۲ ساله در این آرامگاه انجام شد.

عیاشی افزود «یکی از ماموران امنیتی از خودرویی پیاده شد و به دفتر غدیری رفت و خبر ممنوعیت او از حضور در تشییع جنازه را ابلاغ کرد». او افزود که از انگیزه اقدام حکومت برای جلوگیری از شرکت غدیری در مراسم خاکسپاری اطلاع ندارد اما مسدود کردن مسیرهای منتهی به آرامگاه و مقر کمپین انتخاباتی غدیری با دستوری قاید صالح صورت گرفته است. ماموران امنیتی نیم ساعت بعد از پایان مراسم خاکسپاری از مقر دفتر غدیری خارج شدند.

 غدیری در آخرین گفتگوی رسانه ای گفت «بنده در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری در ماه آوریل در صدد ایجاد اصلاحات بنیادین رویکرد نهادهای نظامی هستم». او افزود که سورپرایزی برای جوانان درباره خدمت سربازی دارد. گمانه زنی ها حاکی از این است که غدیری به دنبال لغو خدمت سربازی است.

 

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای