سودای مصری‌ها برای یافتن آثار تاریخی به اهرام گیزا کشیده شد

سودای مصری‌ها برای یافتن آثار تاریخی به اهرام گیزا کشیده شد

حفاری‌های غیرقانونی منجر به کشف گورستان «نزله السمان» شد
پنجشنبه, 7 فوریه, 2019 - 17:00

پلیس گردشگری و باستانی مصر از کشف یک گورستان باستانی در نتیجه حفاری‌های غیرقانونی شهروندان در نزدیکی هرم خفو، در گیزا خبر داد. 

این کشف جدید بار دیگر پرده از ماجراجویی بیش از حد مصریان در رسیدن به آثار باستانی برداشت. شهروندان مصری به قدری سودای یافتن آثار باستانی در سر خود می‌پرورانند که حتی اقدام به حفاری زیر خانه‌هایشان یا تخریب آن نیز می‌کنند. 

اداره کل پلیس گردشگری و آثار باستانی مصر روز گذشته در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که در داخل یک خانه‌ای در منطقه «نزله السمان» حفاری غیرقانونی شده است و دو حفره کشف شده که بیانگر یک مقبره با تعدادی از آثار باستانی دیگر است. 

از سوی دیگر، برخی باستان شناسان تایید کردند که منطقه «نزله السمان» که در کنار هرم قرار دارد، بر روی «معبد وادی»، واقع شده که بخشی از مقبره پادشاه خفو است.

 این کارشناسان از دولت خواستند تا این منطقه را تخلیه و آن را به وزارت آثار باستانی تحویل دهد.

اشرف محیی الدین مدیر منطقه باستانی اهرام در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: «وزارت آثار باستانی مصر یک کمیته را برای بررسی این منطقه اعزام کرده که شواهد حاکی از بقایای گورستان را نشان می‌دهد و این یک مقبره شخصی است که شامل مجسمه‌های دیواری است که در زیر یک خانه قدیمی واقع شده... اما نمی‌توانیم قضاوت کنیم که آیا آثار این مقبره به سرقت رفته است یا خیر؟.. بازرسی اولیه نشان می‌دهد که این مقبره دارای سالن ورودی و یک اتاق است، اما آیا این مکان دارای گور بوده، هنوز مشخص نیست».

وی افزود: «وزارت آثار باستانی بعد از اتمام تحقیقات، حفاری‌های علمی را در گورستان آغاز خواهد کرد».

از سوی دیگر، دکتر زاهی حواس، وزیر سابق آثار باستانی مصر به «الشرق الاوسط» گفت که وی عکس‌های مقبره‌ی کشف شده را مشاهده کرده است و تاکید کرد که آثار موجود در این مقبره ربوده و یا نابود شده اند و حتی مجسمه‌های دیواری که نمی‌توان آن را جابه جا کرد نیز، نابود شده‌اند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای