عباس به اسرائیلی‌ها: این وطن ما و شماست.. من جنگ را نمی‌خواهم

عباس به اسرائیلی‌ها: این وطن ما و شماست.. من جنگ را نمی‌خواهم

​عباس: روند صلح پس از ترور اسحاق رابین دچار ضربه شدیدی شد
پنجشنبه, 7 فوریه, 2019 - 20:30

محمود عباس رئیس فلسطین اعلام کرد که او منتظر بر سر کار آمدن کسی در اسرائیل است که به صلح اعتقاد داشته باشد. وی بر آمادگی خود برای تعامل با هر رهبر جدیدی که توسط مردم اسرائیل انتخاب شود، تاکید کرد. 

عباس با اعلام این خبر گفت که اگر رهبر جدید اسرائیل به امنیت و صلح عادلانه اعتقاد دارد، رفاه و پیشرفت همه مردم منطقه را تضمین خواهد کرد.

محمود عباس در کنفرانسی به مناسبت اعلام تشکیل «انجمن آزادی و صلح» که در نهاد ریاستی فلسطین در رام الله برگزار شد گفت: «دست‌هایمان را برای صلح واقعی دراز می‌کنیم صلحی که پایبند بر ایجاد دو کشور با مرزهای 4 ژوئن 1967 باشد».

عباس در خطاب به گروه‌های اسرائیلی حاضر در کنفرانس گفت: «من به نمایندگی از ملت فلسطین به شما می‌گویم که خواهان صلح هستم، وجنگ را نمی‌خواهم».

در این کنفرانس جمعی از شخصیت‌های سیاسی و دینی عربی و یهودی مانند «طلب الصانع» نماینده سابق کنست و عضو پارلمان صلح عربی و اسرائیلی، ران کوهین، رییس پارلمان صلح اسرائیل، یووان رحامیم رییس انجمن نهادهای صلح در اسرائیل، جنبش مشارکتی عربی – یهودی «معا»، اعضای کمیته‌های اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین، کمیتۀ مرکزی فتح و مقامات فلسطینی حضور داشتند.

عباس در این باره افزود: «ما برای سالیان سال در صلح، آرامش و عشق زندگی کردیم... در این سالن مسلمان، مسیحی، سامری و یهودی وجود دارد، پس ما می‌توانیم با هم در این سرزمین با یکدیگر زندگی کنیم... اگر این سالن بتواند همه پیروان این سه ادیان آسمانی را بپذیرد، چگونه فلسطین همه ما را در خود جای دهد؟! ... ما در این کشور بر اساس محبت و صلح با هم زیستیم، چرا دیگران سعی می‌کنند ما را به سمت خشونت و نفرت سوق دهند؟».

محمود عباس تاکید کرد که "این وطن (فلسطین) برای ما و شماست... من از شما حمایت می‌کنم و امیدوارم که شما در برابر افرادی که صلح را رد می کنند یک سد باشید».

وی افزود: «این جلسه می‌بایست هفتاد سال پیش، قبل از تأسیس اسرائیل و ورود منطقه به درگیری‌های خونین، برگزار می‌شد اما با این حال، فرصت هنوز هم در دسترس است چراکه دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است».

وی گفت: «تنها صلح فلسطین و اسرائیل است که می‌تواند صلح را برای منطقه به ارمغان بیاورد، در غیر این صورت، صلح یک خیال‌پردازی بیش نخواهد بود».

عباس نیز هر گونه راه حلی که ضامن حق مردم فلسطین در رسیدن به تعیین سرنوشت و استقلال و ایجاد دولتی مستقل با پایتختی بیت المقدس بر اساس مرزهای سال 1967، نباشد، را رد کرد.

وی اذعان کرد که «روند صلح پس از ترور اسحاق رابین، نخست وزیر سابق اسرائیل، ضربه بزرگی به آن وارد شد و جایگاه صلح از آن روز در سراشیبی قرار گرفت».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای