مصر عملیات قاچاق ۲۶ قطعه باستانی به ترکیه را خنثی کرد

مصر عملیات قاچاق ۲۶ قطعه باستانی به ترکیه را خنثی کرد

متهم سعی داشت آنها را از طریق فرودگاه الغردفه خارج کند
دوشنبه, 4 فوریه, 2019 - 11:00

مقامات مصر روز گذشته توانستند عملیات قاچاق ۲۶ قطعه تاریخی و باستانی توسط یکی از مسافران در فرودگاه بین‌المللی الغردفه به ترکیه را خنثی کنند.

وزارت کشور مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در چارچوب تلاش‌های مستمر دستگاه‌های امنیتی برای تشدید نظارت بر گذرگاه ها و کنترل تمامی جنایات به‌ویژه قاچاق، اداره پلیس فرودگاه الغردفه توانست یک مسافر با ملیت خارجی که قصد خروج ۲۶ قطعه تاریخی به ترکیه داشت را دستگیر کردند».

عبد المنعم عبد العظیم مدیر مرکز تحقیقات میراث مصر در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: «به دلیل تلاش برای رسیدن یک شبه به ثروت‌های فراوان در جنوب مصر یعنی منطقه‌ای که آثار باستانی نیز در آن فراوان هستند، و همچنین عدم کشف کامل مکان آثار، اقدامات زیادی در راستای سرقت و تجارت میراث تاریخی انجام می‌شود. تجارت آثار باستانی تا زمانی که آثار باستانی و قاچاقچیان و تجار آثار وجود دارند، ادامه دارد».

وی اشاره کرد: «خانه بعضی از ساکنان در منطقه الاقصر روی مناطق باستانی ساخته شده‌است و آنها به راحتی می‌توانند به این آثار دسترسی داشته باشند، کما اینکه بسیاری از آنان در طی عملیات حفاری و ریزش خاک جان خود را از دست دادند».

علی‌رغم تلاش‌های مقامات مصر برای کشف آثار در گذرگاه‌های مرزی، قاچاق همچنان ادامه دارد.

وزارت میراث باستانی مصر در ماه دسامبر گذشته اعلام کرد در سال ۲۰۱۸ توانسته ۲۲۲ اثر تاریخی که به کشورهای دیگر قاچاق شده بودند را بازگرداند.

وزارت کشور در بیانیه روز گذشته اعلام کرد: «اداره پلیس گردشگری و میراث باستانی الجیزه از اقدام متهم هانی أ. ب (۳۷ ساله) به حفاری در خانه خود که در مجاورت با دیوار منطقه باستانی در الجیزه قرار دارد خبر داد. سرویس‌های امنیتی ضمن انجام اقدامات قانونی کافی، بر مکان‌های حفر شده نظارت و نگهبانی کامل دارد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای