​نماد اعتراضات ونزوئلا به «الشرق الاوسط»: مادورو با فشار ملت کنار می‌رود

​نماد اعتراضات ونزوئلا به «الشرق الاوسط»: مادورو با فشار ملت کنار می‌رود

واشنگتن مداخلهٔ نظامی برای حمایت از دیپلمات‌ها را مطرح می‌کند
جمعه, 8 فوریه, 2019 - 11:30

دلسا سولورزانو نمایندهٔ پارلمان ونزوئلا و آیکون اعتراض‌های آن علیه نیکلاس مادورو تأکید کرد که رژیم با فشار ملت و بدون نیاز به مداخله‌های خارجی کنار می‌رود.

سولورزانو که پیش از خوان گایدو در رأس اعتراضات ونزوئلا بود در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: بجران ونزوئلا از راه مسالمت‌آمیز حل نمی‌شود؛ چرا که ۹۰ درصد شهروندان خواهان تغییر هستند و رژیم نمی‌تواند برای مدت طولانی در برابر فشارهای ملت، تحریم‌های اقتصادی و تأیید بین‌المللی پروژهٔ اعتراض مقاومت کند.

وی افزود: چند روز پیش پیشنهادی از سوی گایدو مطرح شد که مبنی بر عفو نظامیانی است که از رژیم دست بکشند و دولت جدید را تأیید کنند. سازمان اطلاعات کوبا در میان فرمانده‌های نیروهای مسلح رخنه کرده‌است و باید با این موضوع با احتیاط برخورد شود؛ چرا که ممکن است منجر به درگیری‌های داخلی در سازمان نظامی شود. ادامهٔ فشار مسالمت‌آمیز ملت تنها راه مجبور کردن مادورو به کناره‌گیری است.

وی عنوان کرد نمی‌توان از جهت‌گیری تحولات سیاسی بعد از اقدام گایدو در جهت معرفی خود به عنوان رئیس‌جمهور، کناره گرفت و هیچ راهی برای مذاکره با نظامی وجود ندارد که سال‌ها است حیله‌گیری کرده و همهٔ موضوعات را پشت گوش می‌اندازد در حالی که کشور زیر بار قرض‌ها، فقر و قحطی غرق می‌شود و بهترین جوانان آن کشته می‌شوند.

گفتنی است سولورزانو وکیل کیفری و استاد قانون کیفری در دانشگاه کاراکاس است. وی «حزب همبستگی» را تأسیس کرد و بر مدیریت «سازمان هماهنگی دموکراسی» که نقش اساسی در مقابلهٔ سیاسی با رژیم هوگو چاوز داشت، نظارت کرد.

در این میان، واشینگتن مجدداً بر استفاده از تمام گزینه‌ها برای تعامل با بحران ونزوئلا اشاره کرد به طوری که دریا سالار کاریج فولر مسئول رهبری نیروهای آمریکا در آمریکای جنوبی روز گذشته اعلام کرد اگر ضرورت داشته باشد ارتش آمریکا آمادگی حمایت نظامی از آمریکایی‌ها و پایگاه‌های دیپلماسی کشورش در ونزوئلا را دارد.

اظهارات وی در جلسه‌ای در کمیتهٔ نیروهای مسلح در مجلس سنا بود اما جزئیاتی در خصوص چگونگی برخورد ارتش آمریکا ارائه نکرد.

تهدیدهای آمریکا برای مداخلهٔ نظامی در ونزوئلا از ابتدای شروع بحران و از زمانی بود که خوان گایدو خود را به عنوان رئیس‌جمهور موقت اعلام کرد.

در آن زمان جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا بدون هیچ قصد و غرضی به خبرنگاران گفت که دستگاه اداری کشور ۵ هزار سرباز به کلمبیا همسایهٔ ونزوئلا ارسال می‌کند.

به نظر نمی‌رسد چنین مداخلهٔ خارجی‌ای از جانب معارضان نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا قابل قبول باشد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای