پلمپ «پایگاه های جعلی» حشد شعبی و بازداشت یکی از چهره های بارز منتقد ایران

پلمپ «پایگاه های جعلی» حشد شعبی و بازداشت یکی از چهره های بارز منتقد ایران

منابع: مقصر دانستن یک گروه شبه نظامی در ترور علاء مشذوب دلیل احتمالی بازداشت پسرعمویش است
شنبه, 9 فوریه, 2019 - 10:15

 عشیره خفاجه روز جمعه (۸ فوریه) با انتقاد شدید از بازداشت اوس الخفاجی فرمانده گروه «ابوالفضل العباس» خواستار آزادی او شد. گروه حشد شعبی دو روز پیش اوس الخفاجی را بازداشت کرد. شیخ عشیره خفاجه عامر غنی صکبان در بیانیه ای اعلام کرد «به نام خود و عشیره خفاجه و کلیه عشایر تابع و اعضای آن بازداشت مجاهد شیخ اوس الخفاجی را به شدت محکوم و نکوهش می کنیم. وی فرمانده گروه ابو الفضل العباس است که سابقه مبارزه طولانی علیه رژیم سابق دارد. او هم اینک نیز با گرایشات ملی گرایانه به مسیر مبارزاتی خود ادامه داده و نقش بارزی در آشتی و مصالحه بین اعضای عشایر داشته است. از این رو، ما از همه وجدان های بیدار در بدنه حاکمیت می خواهیم تا او را آزاد کنند».

اوس الخفاجی یکی از فرماندهان شاخص حشد شعبی است که به انتقاد سفر پنج روزه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به عراق پرداخت. او از ظریف خواست که حکومت عراق را محترم بشمارد. الخفاجی از حکومت ایران خواست تا به عراقی ها درباره مشارکت ایران در جنگ با «داعش» یادآوری نکنند و منت بر سر عراقی ها نگذارند.
برخی منابع گفتند که الخفاجی برخی فرماندهان حشد شعبی را به سوءاستفاده از موقعیت و پست و مقام و بی توجهی به پیکارجویان واقعی متهم کرده است. البته گروهی می گویند که الخفاجی گفته برخی گروه های مسلح در ترور علاء المشذوب در کربلا دست داشته اند. علاء المشذوب نویسنده و رمان نویس عراقی پسر عموی الخفاجی است که روز دوم فوریه در کربلا ترور شد.
از سوی دیگر، حشد شعبی گفت که الخفاجی از مسدود کردن مقر خود خودداری کرد و به همین دلیل توسط این گروه بازداشت شد. اداره امنیتی حشد شعبی روز جمعه ۸ فوریه در بیانیه ای اعلام کرد «ماموران امنیتی وابسته به حشد شعبی چهار مقر ساختگی حشد شعبی در منطقه الکراده را مسدود کردند». به گفته این بیانیه «اداره امنیتی حشد شعبی و اعضای شهرداری الکراده و ماموران امنیتی در نشستی درباره مسدود کردن مقرهای ساختگی حشد شعبی تصمیم گرفتند. در مجموع سه پایگاه پلمپ شدند که در میان آنها دو پایگاه مدعی بودند که تابع لشکر ۴۰ حشد شعبی و یک پایگاه هم مدعی بوده که تابع گروه ابو الفضل العباس است. پایگاه اخیر زیر نظر شیخ اوس الخفاجی در مرکز محله الکراده قرار دارد».
بیانیه حشد شعبی افزود «در حالیکه نیروهای حشد شعبی برای پلمپ پایگاه اوس الخفاجی به ادعای غیر قانونی بودن آن تلاش می کردند حاضران در پایگاه زیر بار نرفتند. حشد شعبی اقدامات قانونی علیه آنان در نظر گرفت».
اداره امنیت حشد شعبی از شهروندان خواسته تا موارد آزار و اذیت توسط نیروهایی که مدعی عضویت در حشد شعبی هستند را ابلاغ کنند تا برخورد قانونی با این افراد صورت بگیرد».
یک منبع مسئول عراقی در گفتگو با الشرق الاوسط گفت «بازداشت اوس الخفاجی کاملا قانونی بوده چرا که او به فرمان صادره توسط گروه عملیات بغداد و حشد شعبی توجه نکرد. حشد شعبی درباره یکسان سازی پایگاه ها و شناخت وابستگی و تابعیت آنها تصمیم گرفته است. البته این رویکرد درباره پایگاه های دیگری هم اتخاذ می شود. این پایگاه مدعی هستند که بخشی از ساختار امنیتی به شمار می روند. این اقدام یک اقدام سازمانی است که پیامدهای سیاسی و غیر سیاسی و شخصی و جناحی و فرا جناحی ندارد».
گفتنی است گروه ابو الفضل العباس توسط اوس الخفاجی در سال ۲۰۱۴ تشکیل شد. این گروه به دنبال تسلط «داعش» بر بخش هایی از عراق فعالیت خود را آغاز کرد. گروه ابو الفضل و لشکر ابو الفضل العباس دو ارگان متفاوت هستند. لشکر ابو الفضل العباس از چندین گروه شیعی تشکیل شده که در سوریه پیکار می کردند. گروه ابو الفضل العباس زیر نظر الخفاجی یکی از گروه های تابع حشد شعبی است. این گروه بعد از اعلام پیروزی بر «داعش» در دسامبر ۲۰۱۷ منحل شد اما مقر گروه ابو الفضل العباس در بغداد تعطیل نشده بود تا اینکه چند روز پیش توسط گروه عملیات بغداد و اداره امنیتی حشد شعبی پلمپ شد.

 

 

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای