توافق سه مرحله ای برای تبادل پیکر کشته شدگان حکومت قانونی و حوثی ها

توافق سه مرحله ای برای تبادل پیکر کشته شدگان حکومت قانونی و حوثی ها

منبع بین المللی به «الشرق الاوسط»: به دنبال ایجاد راهکار جامع برای شرایط انسانی هستیم
شنبه, 9 فوریه, 2019 - 15:30
حمود المجيدى سخنگوی دولت یمن هنگام پاسخگویی به خبرنگاران دیروز در امان (رویترز)

 نمایندگان دولت یمن و حوثی ها در گفتگوهای جاری در پایتخت اردن -امان- به توافق سه مرحله ای برای تبادل پیکر کشته شدگان دو گروه دست یافتند. البته لیست اسامی اسرا و زندانیان به دلیل پافشاری حوثی ها برای مانع تراشی هنوز نهایی نشده. با این حال، تلاش سازمان بین الملل برای متقاعد کردن نمایندگان حوثی ها به پذیرفتن فهرست مطرح شده واجرای توافق تبادل اسرا زیر نظر کمیته بین المللی هلال احمر ادامه دارد.
منابع دولتی در امان گفتند که گروه های نمایندگان دولت یمن و حوثی ها روز جمعه (۸ فوریه) بر سر تبادل پیکر کشته شدگان به توافق سه مرحله ای رسیدند که شامل ۲۰۰۰ مورد می شود.
مذاکرات بین نمایندگان دولت و حوثی ها درباره اسرا و بازداشت شدگان روز چهارشنبه (۶ فوریه) آغاز شد.
به گفته برخی منابع، مرحله اول تبادل پیکر کشته شدگان سه هفته بعد از پایان مذاکرات جاری در عمان آغاز می شود و احتمالا این مدت تا اعلام فهرست نهایی تمدید می شود.
پیکر کشته شدگان موجود در سردخانه بیمارستان ها در مرحله اول و پیکرهای دفن شده در آرامگاه های دور از مناطق درگیری در مرحله دوم مبادله می شود. مرحله دوم به مدت دو ماه و در پایان مرحله اول ادامه دارد. پیکر کشته شدگان در آرامگاه های مناطق درگیری گوناگون در مرحله سوم مبادله می شود. البته هنوز مدت زمانی مشخصی برای مرحله سوم در نظر گرفته نشده است چرا که قابلیت اجرایی آن بستگی به توقف درگیری ها دارد.
نمایندگان دولت پیشتر گفتند در نشست کمیته ویژه اسرا و ربوده شدگان درباره اوضاع ۲۳۵ فرد ربوده شده و اسیر اشاره شده که در میان آنها محمد قحطان عضو هیات ارشد اصلاحات به چشم می خورد.
حوثی ها پیشتر اطلاعاتی درباره این بازداشت شدگان ارائه نداده بودند اما حوثی ها در نشست های امان به وجود این افراد در بازداشتگاه ها اعتراف کردند.
به گفته گزارش های مطبوعاتی، هنوز اطلاعاتی درباره ۲۳۵ اسیر به ویژه  محمد قحطان عضو هیات ارشد اصلاحات وجود ندارد و حوثی ها هم از اظهارنظر در این باره خودداری کردند.
فهرست اولیه دو گروه بیش از ۱۵ هزار اسیر و زندانی را دربر می گیرد اما این رقم بعد از بازنگری دو طرف کاهش قابل ملاحظه ای یافت. گمانه زنی ها حاکی از این است که فهرست نهایی از ۲۰۰۰ نفر فراتر نمی رود.
ماجد فضائل جانشین وزارت حقوق بشر یمن پیشتر به «الشرق الاوسط» گفت «فهرست های پیشین تغییر کرده است. دولت اسامی ۹ هزار زندانی را اعلام کرد اما این رقم به دنبال مذاکرات و رایزنی به ۴۵۰۰ بازداشتی در بازداشتگاه های حوثی ها رسید». 
یک منبع در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت «مذاکرات عمان به ریاست مارتن گریفیتس نماینده سازمان ملل در امور یمن به منظور دست یابی به راهکار جامع در مورد شرایط انسانی برگزار می شود».
این منبع به «الشرق الاوسط» گفت «پیشرفت قابل ملاحظه ای در گفتگوها حاصل شده و گریفیتس برای کمک به دو طرف برای حل مسائل باقی مانده میانجی گری می کند».

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای