خودسوزی «بو عزیزی» لبنانی به دلیل ناتوانی در پرداخت شهریه مدرسه دخترش

خودسوزی «بو عزیزی» لبنانی به دلیل ناتوانی در پرداخت شهریه مدرسه دخترش

وزیر آموزش و پرورش: تحقیق درباره جزئیات حادثه
شنبه, 9 فوریه, 2019 - 16:30
جرج زریق ودخترش

جرج زریق شهروند لبنانی به دلیل مخالفت مسئولان مدرسه با جابه جایی دخترش دست به خودسوزی زد. این حادثه جامعه لبنان را شوکه کرده و وزیر آموزش و پرورش هم دستور تحقیق درباره جزئیات حادثه را داده است. زریق در حیاط مدرسه واقع در روستای بکفتین در الکوره (شمال کشور) خودسوزی کرد. 
به گفته خبرگزاری رسمی لبنان او در اعتراض به عدم موافقت مدرسه با جابجایی دخترش و نیز وضعیت معیشتی بد و عدم پرداخت چندین قسط مدرسه خود را آتش زد.
زریق به یکی از بیمارستان طرابلس منتقل شد اما در نهایت درگذشت.
اکرم شهیب وزیر آموزش و پرورش لبنان به الشرق الاوسط گفت «انگیزه اصلی این مورد خودسوزی به عدم کسب مجوز برای انتقال مدرسه برنمی گردد. وزارت آموزش و پرورش در این زمینه تسهیلاتی برای والدین فراهم کرده و کسانی که نمی توانند از مدرسه مجوز جابجایی بگیرند می توانند به وزارتخانه مراجعه کنند». شهیب گفت «تحقیق درباره دلایلی که شهروندان را به خودکشی سوق می دهد آغاز شده است. وزارتخانه مسئولیت تامین مالی آموزش دو فرزند زریق را به عهده می گیرد».
شهیب در بیانیه ای اعلام کرد که دستور تحقیق درباره جزئیات حادثه آغاز شده است. او گفت «چند هزار مورد جابه جایی از مدارس خصوصی به دولتی در سال جاری انجام شده چرا که وضعیت اقتصادی بد است. از این رو، وزارت آموزش و پرورش مدارک لازم برای ثبت نام در مدارس دولتی را در اختیار دانش آموزان قرار می دهد».
انور ضو مشاور وزیر آموزش و پرورش به «الشرق الاوسط» گفت «وزیر به اداره کل آموزش خصوصی دستور داده تا درباره جزئیات این حادثه تحقیق کنند چرا که اطلاعات ضد و نقیضی در این باره وجود دارد. مسئولان مدرسه می گویند که به دنبال ثبت نام فرزندان جرج در سال تحصیلی ۲۰۱۴-۲۰۱۵ تسهیلاتی برای پدر این دو دانش آموز در نظر گرفتند و او از پرداخت قسط به استثنای هزینه حمل و نقل و لوازم التحریر و فعالیت های غیر تابستانی معاف شده است.
اداره دبیرستان سیده در روستای بکفتین در الکوره گفت «ما با آغاز سال تحصیلی جاری از والدین خواستیم تا برای حل اوضاع مالی و اداری دانش آموزان به مدرسه مراجعه کنند و هیچ دانش آموزی را به اخراج تهدید نکردیم».
اداره مدرسه افزود «مدرسه با جرج رزیق از همان آغاز ثبت نام دو فرزندش در ۲۰۱۴-۲۰۱۵ همکاری کرده و او را از پرداخت شهریه مدرسه به استثنای هزینه حمل و نقل و لوازم التحریر معاف کرده است. شایعات مطرح شده در این باره درست نیست».
وزارت آموزش و پرورش لبنان تسهیلاتی برای جابه جایی چندهزار دانش آموز از مدارس خصوصی به دولتی در سال جاری در نظر گرفته است. این اقدام به دلیل شرایط اقتصادی بد کشور انجام گرفت. بسیاری از والدین به دلیل ناتوانی در پرداخت شهریه مجبور به جابجایی فرزندانشان به مدارس دولتی شدند. برخی مدارس خصوصی بعد از پرداخت شهریه مجوز جابجایی دانش آموزان را صادر می کند.
ضو گفت جابجایی دانش آموزان در مدارس خصوصی یک مساله شخصی است و وزارتخانه در این باره دخالت نمی کند و به دنبال وضعیت بد مالی والدین روی نمی دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای