بحران معیشتی در سوریه در سایه عجز دولت

بحران معیشتی در سوریه در سایه عجز دولت

کارشناسان بهبود شرایط سوریه در سایهٔ توافق با ایران را بعید دانستند
یکشنبه, 10 فوریه, 2019 - 13:30

در سایهٔ ناتوانی دولت سوریه در حل بحران انرژی و هزینهٔ زندگی، در میان شهروندان دمشق این باور قلبی به وجود آمده‌است که وضعیت زندگی آنها تغییری نخواهد کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، از زمان شروع فصل سرما بحران فراهم کردن گاز خانگی در بسیاری از مناطق وجود دارد و قطعی برق یکی از مشکلات مردم است.

از سوی دیگر کاهش ارزش لیره سوریه در برابر دلار آمریکا باعث افزایش قیمت کالاها و سختی زندگی شده‌است.

علیرغم اینکه در ابتدا دولت این بحران‌ها را موقتی توصیف کرد اما وضعیت هر روز بدتر می‌شود و اعلام آماده‌باش دولت برای مقابله با پیامدهای تحریم‌های اقتصادی جدید علیه سوریه، باعث بهبود شرایط نشده‌است.

بحران فراهم کردن انرژی نیز از زمان شروع رایزنی‌ها در خصوص تصویب قانونی خاص برای تحریم‌های آمریکا علیه رژیم سوریه شروع شد و بعد از تصویت آن توسط کنگره و تلاش‌های رژیم سوریه برای دور زدن این تحریم‌ها با امضای توافقنامهٔ استراتژیک بلند مدت با ایران در زمینهٔ همکاری در بخش‌های مختلف از جمله اقتصاد، افزایش یافت.

بر اساس اظهارات کارشناسان اقتصادی در گفتگو با «الشرق الاوسط» تمام تلاش‌های سوریه برای دور زدن تحریم‌ها از طریق ایران بی فایده بود و ایران خود پیش از امضای این توافقنامه با تحریم دست و پنجه نرم می‌کند و بعد از خروج آمریکا از برجام تحریم‌های آمریکا علیه آن بیشتر هم شده‌است و خود به سختی می‌تواند نیازهای شهروندانش را تأمین کند. اینجا این سؤال مطرح می‌شود که: چگونه یک مرده می‌تواند به مرده‌ای دیگر کمک کند؟

یکی از این کارشناسان عنوان کرد که حمایت اقتصادی و مالی ایران به سوریه بیش از یک سال است که به دلیل بغرنج شدن اوضاع اقتصادی ایران، متوقف شده‌است و تهران خط اعتباری سوم خود به ارزش بیش از یک میلیارد دلار به سوریه را که در ژوئیه ۲۰۱۷ میان دو کشور امضا شد، فعال نکرد.

خط اعتباری اول در ژانویه ۲۰۱۳ به ارزش یک میلیارد دلار برای جبران کسری بودجه به سوریه تقدیم شد و خط اعتباری دوم به ارزش ۳٫۶ میلیارد دلار در اوت ۲۰۱۳ برای وارد کردن مشتقات نفتی به این کشور تقدیم شد.

علاوه بر بحران انرژی، کاهش ارزش لیره سوریه و موج افزایش قیمت وضعیت زندگی مردم را سخت کرده‌است.

در بازار سیاه سوریه یک دلار آمریکا در ازای پرداخت ۵۳۰ لیره به فروش می‌رسد در حالی که یک سال بود که قمیت دلار ۴۴۰ لیره بود.

این وضعیت باعث افزایش قیمت مواد غذایی و سبزیجات و کمبود آنها در بازار شد به طوری که میزان افزایش قیمت‌ها بیش از افزایش ۲۵ درصدی قیمت دلار بود.

برخی از مغازه داران نیز متمرکز شدن اظهارات مسئولان دولتی از ابتدای بحران انرژی بر اینکه مرحلهٔ بعد سخت‌تر خواهد بود را به این معنی عنوان کردند که حاوی پیامی به مردم است که مفهوم آن این است که وضعیت معیشتی مردم به دلیل تحریم‌ها بهتر نشده بلکه بدتر می‌شود و سال‌ها ادامه خواهد داشت.

گفتنی است که آمار بانک جهانی حاکی از آن است که ۸۷ درصد شهروندان سوریه زیر خط فقر زندگی می‌کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای