برگزاری مراسم راه اندازی «چشم‌انداز العلا» با حضور ولیعهد سعودی

برگزاری مراسم راه اندازی «چشم‌انداز العلا» با حضور ولیعهد سعودی

امیر محمد بن سلمان فیلمی کوتاهی دربارهٔ تفریحگاه «شرعان» در العلا را مشاهده کرد… چشم‌انداز العلا در ۲۰۳۵ درآمد سعودی را به میزان ۳۲ میلیارد دلار افزایش می‌دهد
دوشنبه, 11 فوریه, 2019 - 13:30

با حضور امیر محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، ولیعهد، معاون رئیس شورای وزیران، وزیر دفاع سعودی و رئیس هیئت مدیره «هیئت پادشاهی العلا»، شب گذشته مراسم «چشم‌انداز العلا» به منظور اعلام برنامه رشد و توسعه العُلا برگزار شد.

به گزارش الشرق الاوسط، بر اساس این چشم‌انداز، استان العُلا در همکاری با جامعه محلی و تیم کارشناسان جهانی با محافظت از آثار طبیعی و فرهنگی به یکی از مقصدهای گردشگری جهانی تبدیل خواهد شد.

آغاز این برنامه با حضور تعدادی از مقامات، سرمایه‌گذاران محلی و بین‌المللی، شخصیت‌های هنری و فرهنگی جهان و کارشناسان میراث و طبیعت انجام شد.

«چشم‌انداز العلا» از طریق حفظ و مصونیت میراث طبیعی و فرهنگی غنی و همچنین پروژه‌های سعودی برای آماده‌سازی منطقه و جذب توریست و با توجه به گسترده مردمی در برنامه گردشگری و میراث تاریخی آن، سعی دارد تغییر و تحولات مسئول و مؤثری را در این استان ایجاد کند.

در مراسم «چشم‌انداز العلا»، جمعی از شاهزادگان، وزیر فرهنگ فرانسه، وزیران، مسئولان ارشد، سرمایه گذاران داخلی و خارجی، شخصیت‌های هنری، فرهنگی و بین‌المللی و متخصصان آثار باستانی حضور داشتند.

در طی این مراسم منطقه طبیعی حفاظت شده «شرعان» نیز راه اندازی شد. هدف از راه اندازی این منطقه حفاظت شده؛ حفظ نباتات طبیعی و حیوانات و بقیه ارزش‌های زیست‌محیطی که در معرض نابودی قرار دارند و از ارزش جهانی برخوردار هستند، بیان شده‌است.

همچنین طی این مراسم، و لیعهد سعودی و حاضران فیلم کوتاهی از تفریحگاه «شرعان» مشاهده کردند.

کار ساخت و ساز این تفریحگاه کوهستانی قرار است در سال ۲۰۲۳ پایان یابد.

در این فیلم کوتاه، ویژگی‌های این تفریحگاه از قبیل طبیعت منحصر به فرد آن که استان العلا را به یکی از مناطق پیشگام در زمینه طراحی معماری جهانی قرار می‌دهد، به نمایش گذاشته شد.

استان العلا یکی از شگفتی‌های باستانی جهان عرب است و شهر «الحجر» در این استان اولین شهر سعودی که در لیست آثار جهانی سازمان یونسکو قرار داده شده‌است.

هیئت پادشاهی العلا تلاش می‌کند تا از طریق پروژه‌های توسعه ای خود که هم‌اکنون کار روی آن جریان دارد؛ اماکن اصلی سه‌گانه (الحجر، کوه عکمه، دادان) را برای پذیرایی از بازدیدکنندگان آماده سازد.

این چشم‌انداز درآمد سال ۲۰۳۵ را تقریباً به میزان ۱۲۰ میلیارد ریال (۳۲ میلیارد دلار) افزایش خواهد داد که بخش عمده آن در اقتصاد محلی استان تزریق می‌شود.

علاوه بر این انتظار می‌رود از طریق جذب ۲ میلیون توریست در سال ۲۰۳۵ پروژه‌های جدیدی برای شکوفایی اقتصاد محلی اجرا و ۳۸ هزار شغل جدید ایجاد شود.

شاهزاده بدر بن عبدالله بن فرحان وزیر فرهنگ گفت: «پیشرفت استان برای کاوشگران جهان یک مقصد منحصر به فرد به‌شمار می‌رود که تاریخ واقعی مبادلات فرهنگی و تجاری بین تمدن‌های مختلف را نشان می‌دهد».

وی همچنین از باستان‌شناسان و متفکرین جهان خواست در کشف تاریخی بشریت در العلا دعوت به همکاری کرد.

هیئت پادشاهی استان در این طرح با کارشناسان و متخصصین جهانی و شرکت‌های بزرگی همچون آژانس فرانسه برای توسعه العلا (AFALULA) همکاری می‌کند.

در مرحله دوم برنامه تحصیلات بین‌الملل، امکان تحصیل جوانان العلا در آمریکا، انگلیس و فرانسه در زمینه‌های مختلف برای توسعه استان فراهم آمده‌است، تا پروژه‌ها به صورت محلی و بر اساس معیارهای جهانی اجرا شود.

گفتنی است چشم‌انداز العلا در راستای اهداف چشم‌انداز ۲۰۳۰ و در زمینه جنبه‌های فرهنگی و تاریخی و تقویت جایگاه سعودی در ضمن نقشه میراث جهانی است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای