وزیر خارجه امارات: سعودی میزبان حرمین و ارائه دهنده الگوی رشد تمدنی است

وزیر خارجه امارات: سعودی میزبان حرمین و ارائه دهنده الگوی رشد تمدنی است

دوشنبه, 11 فوریه, 2019 - 14:30

شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات گفت: «هیچ تناقضی بین محتوای ادیان و پیشرفت انسان وجود ندارد و ما در حال حاضر در مرحله‌ای قرار داریم که به ایمان عقلانی نیاز داریم که بتواند انسان را به بالاترین درجات انسانی رسانده و به وی آرامش و طمأنینه دهد».

به گزارش الشرق الاوسط، وی در سخنرانی خود در اجلاس جهانی دولت‌ها در امارات یادآور شد: «سعودی بهترین نمونه تعادل بین دین و توسعه است. این کشور مهد اسلام است، حرمین شریفین را در خود جای داده و با همه مؤسسه‌ها و نهادهای دینی، محلی و بین‌المللی خود به دین عظیم اسلام خدمت می‌کند و در عین حال نمونه‌ای منحصر به فرد در توسعه فرهنگی و تمدن و آمادگی برای آینده است».

شیخ عبدالله بن زاید در سخنرانی خود با عنوان «عصر جدید در برادری انسانی» در خصوص دیدار اخیر پاپ فرانسیس پدر کلیسای کاتولیک و شیخ احمد الطیب شیخ الازهر در ابوظبی گفت: «این دو شخصیت که نمادهای دینی به‌شمار می‌روند، همه موانع را پشت سر گذاشته و در جهانی که سرشار از درگیری‌های سیاسی، نفرت، خشونت و افراط گرایی است یک سند آشتی و مصالحه امضا کردند».

وی اشاره کرد: «در اکثر موارد سیاستمداران و روحانیون سبب بروز جنگ در جهان شده‌اند، اگر بخواهیم صلح را در جهان برقرار کنیم، آنها باید مسئولیت‌های تاریخی خود را بپذیرند».

وی تأکید کرد: «ادیان برای ایجاد نفرت و خشونت نیامده‌اند، اما متأسفانه همواره از دین برای توجیه افراط گرایی و تروریسم استفاده می‌شود».

وزیر خارجه امارات متحده عربی گفت: «اعلام ابوظبی برای سند برادری انسانی یک سند تاریخی برای مصالحه و آشتی در جهان است که سرشار از شجاعت و صداقت است و امکان همزیستی مسالمت‌آمیز و صلح را ممکن می‌سازد».

وی افزود: «اولین اقدام امارات در این زمینه تأسیس «صندوق جهانی زاید برای همدردی و همزیستی» است که کمک‌های مالی خود را به پروژه‌هایی که در کاهش تنش بین جوامع انسانی در همه کشورها کمک می‌کند، ارائه می‌دهد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای