«جنگ خیابانی» در الباغوز میان نیروهای دموکراتیک و داعش

«جنگ خیابانی» در الباغوز میان نیروهای دموکراتیک و داعش

گزارش میدانی «الشرق الاوسط» از نبرد سرنوشت ساز اخیر علیه داعش در شرق فرات
سه شنبه, 12 فوریه, 2019 - 10:00

در شهر الباغوز الفوقانی واقع در شرق فرات و در حاشیهٔ دیر الزور شمالی، عناصر داعش از آخرین منطقهٔ اشغالی خود به شدت دفاع می‌کنند. این جنگ در مناطق شرقی این شهر در جریان است و «نیروهای دموکراتیک سوریه» از تأخیر حمله به دلیل وجود مردم عادی در خط مقدم اظهار تأسف می‌کنند.

به گزارش الشرق الاوسط، بر اساس اظهارات یک مقام مسئول در دفتر اطلاع‌رسانی «نیروهای دموکراتیک» هنوز ۵۰۰ تا ۶۰۰ مبارز داعشی به همراه صدها شهروند در منطقه‌های محاصره شده قرار دارند.

وی گفت: بیشتر کسانی که در الباغوز طی دو ماه گذشته خود را تسلیم کرده یا دستگیر شدند خارجی بودند و احتمال می‌رود باقیماندهٔ مبارزان نیز خارجی باشند.

الباغوز خالی از سکنه شده‌است. از شدت انفجارها خانه‌های مناطق حاشیه‌ای این شهر، مغازه‌ها و فروشگاه‌ها ویران شدند. اما در مرکز خود شهر منظره‌ها شوکه کننده‌تر است آنجا که حمله‌ای سخت برای به دست گرفتن ساختمان‌هایی استراتژیک از دست داعش صورت گرفت، به طوری که نمی‌توان از شدت ویرانی ساختمان‌های مسکونی را از تجاری در آن تشخیص داد.

طی دو هفتهٔ گذشته «نیروهای دموکراتیک» عملیات نظامی خود را به دلیل استفادهٔ داعشی‌ها از شهروندان به عنوان سپر انسانی متوقف کردند.

یک منبع آگاه از پیشنهاد آتش‌بس داعشی‌ها به «نیروهای دموکراتیک سوریه» خبر داد که مبنی بر ایجاد گذرگاه‌هایی ایمن برای انتقال مجروحات داعشی و تقدیم غذا و دارو به آنها در قبال آزاد کردن گروهی از مبارزان نیروهای دموکراتیک بود که نزد آنها اسیر هستند اما نیروهای دموکراتیک تصمیم به ادامهٔ حمله بدون هرگونه توافقی را گرفتند.

«نیروهای دموکراتیک سوریه» در چهار سال گذشته توانستند نیروهای مسلح داعش را از مناطق بسیاری در شمال و شرق سوریه بیرون کنند.

آنها بعد از راندن داعش از شهر الرقه در اکتوبر ۲۰۱۷ به حاشیهٔ شمالی دیر الزور در جنوب سوریه رفتند و از سپتامبر گذشته حملهٔ گسترده‌ای به آن کردند اما نیروهای داعش در حال توسعهٔ سلطهٔ خود بر منطقهٔ صحرایی تا غرب رود فرات هستند که نیروهای نظامی هم‌پیمان اسد، شبه نظامیان ایرانی و الحشد الشعبی در اطراف آن قرار دارند.

بر اساس اظهارات ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، «نیروهای دموکراتیک سوریه» توانسته‌اند تا کنون ۹۹ درصد مناطق تحت کنترل داعش در سوریه را آزاد کنند و باقیماندهٔ مبارزان داعش تنها در چهار کیلومتری مرزهای سوریه با عراق محاصره شده‌اند.

گروهک تروریستی داعش به انتشار ترس و وحشت از طریق انتشار عکس‌ها و فیلم‌های وحشتناک روی آورد که از جملهٔ آنها ویدئوی سوزاندن معاذ الکساسبه خلبان اردنی در فوریهٔ ۲۰۱۵، آویزان کردن سر هزاران سرباز سوری که در فرودگاه نظامی در ژویئه ۲۰۱۴ دستگیر شدند و کشتن ده‌ها روزنامه‌نگار و کارمند سازمان‌های امداد رسانی خارجی بود.

باور کردنی نیست اما با وجود حملهٔ هواپیماهای ائتلاف و هواپیماهای آپاچی آمریکا به آخرین نقطهٔ اشغالی‌شان اما مبارزان داعش همچنان با شدت تمام از آخرین نقطهٔ اشغالی خود دفاع می‌کنند در حالی که پایان سرنوشت این گروهک در شرق فرات نزدیک است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای