دولت یمن تلاش‌های بین‌المللی برای جلب رضایت حوثی‌ها را محکوم کرد

دولت یمن تلاش‌های بین‌المللی برای جلب رضایت حوثی‌ها را محکوم کرد

چهارشنبه, 13 فوریه, 2019 - 15:30
معمر الاریانی وزیر اطلاع‌رسانی یمن تلاش‌های بین‌المللی برای راضی نگه داشتن جماعت حوثی را محکوم کرد. 

به گزارش الشرق الاوسط، این اقدام وی به دلیل بیانیه مشترک مارتین گریفیتس فرستاده سازمان ملل به یمن و مارک لوکوک معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه در خصوص تلاش برای جلب رضایت حوثی‌ها و عقب‌نشینی از بیانیه پیشین خود در زمینه اتهامات وارده به حوثی‌ها در ممانعت از دسترسی به انبارهای گندم در الحدیده بود.

این وزیر یمنی در یک توئیت، سازمان ملل و فرستاده آن را به «دستکاری و عدم جدیت» در برخورد با حوثی‌ها برای اجرای توافقنامه سوئد در مورد الحدیده و خروج از شهر و بندرهای سه‌گانه آن متهم کرد.

وی با تأکید بر این امر که صبر دولت مشروع یمن در برابر این دستکاری و بازی بین‌المللی طولی نخواهد کشید، گفت: «بیانیه مشترک غریفیت و لوکوک که روز دوشنبه گذشته صادر شد، با اظهارات قبلی مارک لوکوک مبنی بر ممانعت حوثی‌ها از رساندن گندم انبارها به آسیاب‌های دریای سرخ و مسدود کردن راه‌های امن تأمین مواد غذایی، تناقض دارد».

الاریانی این بیانیه مشترک را «جانبداری واضح و آشکار» از حوثی‌ها توصیف و آن را به نادیده گرفتن تعهد دولت به اجرای توافقنامه سوئد متهم کرد و گفت: «سکوت در برابر این امر ممکن نیست، چرا که خلاف واقعیت است و حوثی‌ها دو ماه است که مانع اجرای تفاهمنامه سوئد در خصوص وضعیت الحدیده و استقرار نیروها شده‌اند».

لوکوک پنج‌شنبه گذشته در بیانیه‌ای حوثی‌ها را مسئول جلوگیری از عدم ورود تیم‌های بین‌المللی به انبارهای گندم و آسیاب‌های دریای سرخ، طی ۵ ماه اخیر دانست و افزود: «این اقدام آنها سبب فاسد شدن مقادیری از گندم می‌شود که می‌تواند غذای ۳٫۷ میلیون نفر را به مدت یک ماه تأمین کند».

رهبران حوثی نیز این بیانیه لوکوک را «دروغی نفرت‌انگیز» قلمداد کرد، اما پس از آن گریفیت در بیانیه‌ای مشترک حوثی‌ها را ستود و همه اطراف را مسئول ممانعت از رسیدن کمک‌های انسان دوستانه دانست.

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای