آمریکا یک جاسوس نظامی را به تهمت همکاری با ایران دستگیر کرد

آمریکا یک جاسوس نظامی را به تهمت همکاری با ایران دستگیر کرد

تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه ایران
پنجشنبه, 14 فوریه, 2019 - 14:30
آمریکا روز گذشته (چهارشنبه) از دستگیری مونیکا وایت یکی از مسئولان سابق نیروی هوایی خود به تهمت جاسوسی برای ایران در زمان ریاست‌جمهوری باراک اوباما خبر داد.

به گزارش الشرق الاوسط، وایت که بعد از کار در نیروی هوایی برای یک پیمانکار نظامی آمریکایی که با دولت ایالات متحده همکاری می‌کرد، کار کرد، به اطلاعات محرمانه‌ای دست پیدا کرد.

وی متهم به در اختیار قراردادن اطلاعات دفاع هوایی کشور به دولتی بیگانه و توطئه با ایران است.

وی همچنین به فاش کردن یک برنامهٔ اطلاعاتی سطح بالا به ایران و هویت یکی از نیروهای ضد جاسوسی آمریکا به ایران شده‌است.

ایالات متحده آمریکا همچنین ۴ فرد را به انجام حملات سایبری علیه همکاران سابق وایت به نیابت از سپاه پاسداران ایران متهم کرد.

مسئولانی از وزارت دادگستری آمریکا، ادارهٔ تحقیقات فدرال و نیروهای هوایی این کشور اعلام کردند که این فهرست اتهامات در نتیجهٔ تحقیقاتی است که سال‌ها به طول انجامید.

از سوی دیگر وزات خزانه‌داری آمریکا از تحریم دو نهاد «نت پیگرد سماوات» و «افق نو» و چهار شخص وابسته به آنها خبر داد که برای جذب جاسوس و جمع‌آوری اطلاعات از شهروندان خارجی و آمریکا با سپاه پاسداران ایران همکاری می‌کند.

استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد وزارتش اقداماتی را علیه کسانی اتخاذ می‌کند که فعالیت‌های سایبری و سری علیه آمریکا در داخل و خارج از آن انجام می‌دهند و این اقدامات بخشی از تلاش‌های مستمر آن برای مقابله با حملات سایبری ایران است.

وی افرود: سازمان «افق نو» اقدام به برگزاری همایش‌های بین‌المللی کرد که برای حمایت از تلاش‌های سپاه پاسداران ایران در جهت جذب بیگانگان و جمع‌آوری اطلاعات از آنها است.

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای