مخالفت آمریکا با فهرست اروپا درباره ریسک پولشویی

مخالفت آمریکا با فهرست اروپا درباره ریسک پولشویی

عضو مجلس شورای سعودی حضور کشورش در این لیست را یک «موضع سیاسی» دانست
پنجشنبه, 14 فوریه, 2019 - 23:30

آمریکا فهرست کمیسیون اروپا برای مبارزه با پولشویی که شامل ۲۳ کشور از جمله سعودی، عراق و تونس بود را رد کرد و ضمن محکوم کردن عدم اعطای فرصت به کشورهای مذکور برای بررسی فهرست، آن را مخالف چارچوب‌های بین‌المللی تأیید شده دانست.

به گزارش «الشرق الاوسط» وزارت خزانه‌داری آمریکا تأکید کرد که مؤسسه‌های کشورش به فهرست کمیسیون اروپا توجهی نمی‌کنند. اروپا از چارچوب‌های بین‌المللی برای مبارزه با پولشویی و تروریسم پا را فراتر گذاشته‌است، چرا که تنها مؤسسه‌ای که فهرست آن به صورت بین‌المللی به رسمیت شناخته می‌شود، گروه ویژه اقدام مالی «فاتف» است.

کمیسیون اروپا علی‌رغم مخالفت شدید انگلیس، آلمان، فرانسه و ایتالیا، سعودی را در لیست کشورهایی قرار داد که تلاش کافی برای مبارزه با پولشویی و تروریسم انجام نداده‌است.

گروه «فاتف» ۳۰ سال پیش تأسیس شد و اکنون ۳۸ عضو دارد که اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج نیز در این میان هستند. سعودی از سال ۲۰۱۵ عضو ناظر این گروه بود و نامزد عضویت کامل است. لیست سیاه «فاتف» شامل ۱۳ کشور است که فقط دو کشور یعنی ایران و کره شمالی تحت پیگرد قانونی قرار دارند و ۱۱ کشور دیگر نیاز به تحقیقات بیشتر دارند.

بر اساس آخرین گزارش گروه ویژه مالی دربارهٔ سعودی که در سپتامبر گذشته صادر شد، ریاض با انجام اصلاحات کلیدی، نظام مقابله با پولشویی و تروریسم خود را اصلاح کرد تا نظام قانونی و مؤسسه‌های خود را با قوانین گروه ویژه سازگار کند.

زهیر الحارثی عضو مجلس شورای سعودی در این باره تأکید کرد: «فهرست کمیسیون اروپا دلیلی برای عدم پایبندی سعودی به مبارزه با پولشویی ندارد. کسی که تصمیم اروپا را پیروی کند متوجه می‌شود که این موضع بیشتر از اینکه موضعی صحیح و بر اساس حوادث موجود باشد، یک موضع سیاسی است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای