کمیته «چهارجانبه» ضمن محکومیت ایران، خواهان شتاب در اجرای توافق سوئد شد

کمیته «چهارجانبه» ضمن محکومیت ایران، خواهان شتاب در اجرای توافق سوئد شد

وزیر خارجه یمن در نیت حوثی‌ها تردید دارد... خواستار فشار بین‌المللی شد
جمعه, 15 فوریه, 2019 - 09:45

وزرای خارجه کشورهای عضو کمیته چهارجانبه درباره یمن (سعودی، امارات، آمریکا و انگلیس)، ادامه دخالت ایران در یمن و مانع تراشی حوثی‌ها در اجرای توافق سوئد را محکوم و بر پایبندی به راه حل سیاسی جامع برای درگیری‌ها در یمن تأکید کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، وزرای چهار کشور روز گذشته پس از نشستی در حاشیه اجلاس بین‌المللی تهدیدهای ایران، در بیانیه‌ای از دو قطعنامه شماره 2451 و 2452 شورای امنیت سازمان ملل که از اجرای توافقنامه‌ها براساس چارچوب قطعنامه 2216 این شورا حمایت و اسقبال و از طرح خلیج و نتایج گفتگوی ملی یمن ابراز خرسندی کردند.

آنها همچنین بر ضرورت اجرای توافقات استکهلم و عدم پذیرش هرگونه تأخیر در اجرای توافقنامه الحدیده تأکید کرده و هشدار دادند: «در صورت بروز هرگونه تأخیر به نظارت خود بر اوضاع ادامه داده و نشست‌های دیگری برگزار می‌کنیم».

خالد الیمانی وزیر خارجه یمن نیز بار دیگر در اهداف حوثی‌ها در خصوص اجرای توافق سوئد تردید و بر خطر ایران برای تلاش در ایجاد نسخه جدیدی از «حزب الله» در یمن تأکید کرد.

وزرای خارجه کمیته چهار جانبه به بررسی تأثیر ایران در بی‌ثباتی یمن از طریق حمایت غیرقانونی از حوثی‌ها پرداخته و به تأمین مالی حوثی‌ها توسط ایران و تأمین موشک‌های بالستیک و سلاح‌های پیشرفته برای آنها اشاره کردند.

کمیته چهار جانبه همچنین با اشاره به گزارش های کارشناسان سازمان ملل در خصوص کمک‌های ایران به حوثی‌ها برای نقض آشکار قطعنامه‌های 2216 و 2231 شورای امنیت سازمان ملل از طریق تأمین سلاح پیشرفته برای آنان، تأکید کرده و افزودند: «پرتاب موشک‌های بالستیک و هواپیماهای جنگی به سوی کشورهای همسایه تهدیدی برای امنیت منطقه به شمار می‌رود و درگیری‌ها را طولانی‌تر می‌کند».

الیمانی همچنین افزود: «از جامعه بین‌المللی می‌خواهم بر شبه نظامیان حوثی و ایران برای حمایت از تلاش‌ها در جهت برقراری صلح و ادامه نتایج استکهلم جهت رسیدن به راه حل جامع برای برقراری صلح پایدار در یمن فشار بیاورد».

وی با اشاره به دیدگاه کشورش در خصوص خطر و تهدید ایران برای امنیت و صلح در خاورمیانه، بر نقش این کشور در بی‌ثباتی یمن و دخالت در امور آن و همچنین حمایت تهران از حوثی‌ها برای ربودن دولت و بی‌ثبات ساختن امنیت و ثبات در یمن و منطقه تأکید کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای