جنجال شاهانان در کنفرانس امنیتی مونیخ درباره سیاست واشنگتن

جنجال شاهانان در کنفرانس امنیتی مونیخ درباره سیاست واشنگتن

شاناهان از توسعه و تقویت ائتلاف ضد داعش خبر داد
شنبه, 16 فوریه, 2019 - 17:15

اظهارات پاتریک شاناهان وزیر دفاع موقت آمریکا در خصوص توسعهٔ ائتلاف ضد داعش و قوی‌تر شدن آن در اجلاس امنیتی مونیخ جنجال به پا کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، این اظهارات این سؤال را به وجود آورد که آیا سیاست آمریکا در سوریه و عراق تغییر خواهد کرد؟ به خصوص این که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده اعلام کرده بود نیروهایش را از سوریه خارج می‌کند.

این اظهارات باعث شد که مسئولی از پنتاگون به خبرنگاران اعلام کند که تغییری در سیاست آمریکا در مبارزه با داعش به وجود نیامده است.

منابع آمریکایی نیز در این باره در گفتگو با «الشرق الاوسط» عنوان کردند که تصمیم ترامپ برای خروج نیروهایش از آمریکا برقرار است و تغییری در سیاست ها حاصل نخواهد شد و تصمیمی برای توسعهٔ ائتلاف وجود ندارد.

صبح روز گذشته نیز همایش محرمانه‌ای در حاشیهٔ اجلاس امنیتی مونیخ با مشارکت ۱۲ وزیر دفاع کشورهای ائتلاف ضد داعش تشکیل شد تا نقش این ائتلاف را بعد از خروج آمریکا بررسی کنند.

شاناهان بعد از این اجلاس به خبرنگاران ضمن اشاره به این که داعش ۹۹ درصد از اراضی تحت اشغال خودش را از دست داد، بر ادامهٔ تعهد واشنگتن به ائتلاف علیرغم تصمیم خروج نیروهای آمریکا از سوریه تأکید کرد.

وی همچنین از نقش قوی‌تر و بزرگ‌تر آمریکا در ائتلاف سخن گفت، بی آنکه جزئیاتی در خصوص آن ارائه دهد.

در روز اول کنفرانس همچنین در خصوص پیمان ناتو و نگرانی‌هایی دربارهٔ رقابت تسلیحاتی بعد از خروج آمریکا از معاهدهٔ سلاح هسته‌ای میان بُرد صحبت شد.

در حاشیهٔ این کنفرانس گزارشی در خصوص هفتادمین سالگرد پیمان ناتو توسط داگلاس لوت و مایکل بورنز سفیران سابق آمریکا در پیمان ناتو ارائه شد که ۱۰ چالش داخلی و خارجی پیش روی این پیمان از جمله عدم تعهد دونالد ترامپ به آن مطرح شد.

این سفیران، ترامپ را بزرگ‌ترین خطر ائتلاف دانستند که به بند پنجم آن که حمله به یکی از کشورهای ائتلاف به مثابهٔ حمله به تمامی کشورها است، متعهد نیست و از سوی دیگر به حملات ترامپ به کشورهای ائتلاف از جمله آلمان به دلیل به حد نصاب نرسیدن پرداخت‌های هزینه‌های دفاعی که ۲ درصد از کل ناخالص تولید داخلی است، اشاره کردند.

بر اساس این گزارش عدم پایبندی بسیاری از کشورها به حد نصاب تعیین شده یکی از چالش‌های این پیمان است.

بر اساس این گزارش ناتو همچنین با چالش‌های سیاسی مواجه است که منبع آن کشورهایی همچون لهستان، ترکیه و مجارستان هستند که روند غیر دموکراتیک دارند و باید با آنها مقابله شود؛ چرا که ائتلاف بر پایهٔ دموکراسی بنا نهاده شده‌است.

اما ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو از اطمینان خود به ترامپ و تأکید وی به این ائتلاف سخن گفت.

وی عنوان کرد تنها مشکل ترامپ تقسیم هزینه‌های مالی است.

وی همچنین از تصمیم ترامپ برای خروج از عهدنامه هسته‌ای سلاح میان برد به دلیل عدم تعهد روسیه به آن حمایت کرد.

وی اظهار کرد روسیه ۶ ماه زمان دارد تا سلاحی که خارج از توافقات این عهدنامه به دست آورده‌است را ویران کند.

وی از آمادگی ناتو برای تعامل با جهان خارج از این عهدنامه خبر داد و تصمیم ناتو برای انتشار موشک‌های اضافه در اروپا را رد کرد و گفت: ما مصمم هستیم که از یک مسابقه تسلیحاتی جدید جلوگیری کنیم.

علیرغم اختلاف آمریکا و اروپا در خصوص تعامل با ایران، هیئت آمریکایی بزرگ‌ترین هیئت شرکت کننده در کنفرانس امنیتی مونیخ بود.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل نیز در این کنفرانس شرکت نکرد، علیرغم اینکه اعلام شده بود که در آن مشارکت می‌کند اما وی در همایش ورشو پیرامون ایران شرکت کرد.

ایمانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه نیز در این کنفرانس حاضر نشد، با وجود اینکه قرار بود با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در خصوص ضرورت تعامل با بحران جلیقه زردها گفتگو کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای