حزب‌الله از توهین به الجمیل و عون عذرخواهی کرد

حزب‌الله از توهین به الجمیل و عون عذرخواهی کرد

پیامدهای سخنان الموسوی بر جلسات مذاکرهٔ بیانیهٔ وزارتی سایه افکند
یکشنبه, 17 فوریه, 2019 - 10:00
پارلمان لبنان در حالی هفته گذشته مذاکرهٔ بیانیهٔ وزارتی را به پایان رساند که سخنان نواف الموسوی نمایندهٔ پارلمان از فراکسیون حزب‌الله و پیامدهای آن در صدر موضوعات بود.

به گزارش الشرق الاوسط، در این جلسه حزب‌الله از طریق محمد رعد رئیس دو فراکسیون پارلمانی‌اش به خاطر سخنان الموسوی عذرخواهی کرد.

با شروع جلسه میان نمایندگان فراکسیون‌ها «الکتائب»، «نیروهای لبنانی» و «جریان ملی آزاد» جلسه‌ای تشکیل شد و بعد از آن «رعد» با کسب اجازه از نبیه بری رئیس پارلمان ضمن عذرخواهی از سخنان یکی از نمایندگان خود در نتیجهٔ کشمکش جلسهٔ دو روز قبل از آن، از نمایندگان پارلمان خواست تا این سخنان را فراموش کنند.

وی عنوان کرد: سخنی نامطلوب و ناشی از احساسات از یکی از برادران ما در فراکسیون گفته شد که مرزهای محدودیت‌های سخنی ما در خطاب قرار دادن و اظهار موضع را درنوردید، به همین دلیل عذرخواهی می‌کنم.

بعد از آن جورج عدوان معاون رئیس حزب «نیروهای لبنانی» اعلام کرد که با تماس با جبران باسیل و سامی الجمیل خودش برای آرام کردن اوضاع پیش قدم شده بود.

در جلسهٔ روز چهارشنبه الموسوی در خصوص صحبت‌های رئیس حزب «الکتائب» گفته بود «میشل عون با تفنگ مقاومت به قصر بعبدا رسید نه تانک اسرائیل» که این سخن او باعث واکنش ندیم الجمیل شد.

عذرخواهی رعد با واکنش مثبت هم‌پیمانان و دشمنانش روبرو شد و آلان عون به‌طور غیر مستقیم جواب الموسوی را اینگونه داد: میشل عون از طریق عملیات سیاسی صرف به بعبدا رسید و سلاح و تفنگ در رسیدن آن نقش نداشت.

وی نشانه گرفتن مقدسات یکدیگر را باعث از بین رفتن وحدت ملی عنوان کرد.

ندیم الجمیل نیز در توئیتی نوشت: اگر عذرخواهی فضیلت است پس اعتراف به شهدای یکدیگر ملی‌گرایی است.

در جلسهٔ مذاکرهٔ بیانیهٔ وزارتی نیز علی عمار نماینده حزب‌الله به تلاش‌های سعد حریری در نظرسنجی همه فراکسیون‌ها اشاره کرد و گفت بیانیهٔ وزارتی باید در حد مسئولیت ملی باشد.

وی عنوان کرد: وطن به همهٔ ما نیاز دارد و هر کس فکر کند می‌تواند آن یکی را دور براند متوهم است.

وی افزود: با چشم پوشی از موضع کشورها از هر مسئله‌ای هیچ‌کس مخالف روابط با کشورهای دوست و برادر نیست. دشمن نیز در کمین است.

وی اظهار کرد: ما علاقه به قتل و اسلحه نداریم و خواستار استراتژی دفاعی فوری از شما هستیم.

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای