کودتای جوانان «اخوان المسلمین» پس از بحران آن در ترکیه

کودتای جوانان «اخوان المسلمین» پس از بحران آن در ترکیه

ویدیوهای جدیدی ضمن متهم کردن رهبران به شانه خالی کردن از «فراریان»، خواهان خشونت شدند
یکشنبه, 17 فوریه, 2019 - 21:45

دو تن از عناصر اخوان المسلمین در ترکیه با انتشار ویدیوهایی در «یوتیوب» و با اشاره به شانه خالی کردن رهبران سازمان از یکی از جوانان به نام محمد عبدالحفیظ و دیپورت شدن وی به مصر تأکید کردند که سرنوشت همه جوانان دیپورت شدن به مصر است.

به گزارش «الشرق الاوسط»، بهجت صابر یکی از رهبران اخوان المسلمین که در آمریکا زندگی می‌کند، روز گذشته در ویدیویی در صفحه «فیسبوک» خود با حمله به اخوان المسلمین در خصوص روابط رهبری سازمان با جوانان و زنان گفت: «این سازمان جوانان را فروخت و اخوان در معرض نابودی قرار دارد».

در ویدیویی دیگر یاسر العمده یکی دیگر از اعضای اخوان که به ترکیه گریخته‌است، ضمن دست برداشتن و عدول از این سازمان، مقامات ترکیه را مورد خطاب قرار داد و گفت: «ما به (اخوان) تعلق نداریم، رهبران اخوان در ترکیه با جوانان سازمان تجارت می‌کنند و به هیچ چیز جز منافع شخصی خود و سرمایه‌گذاری اهمیت نمی‌دهند».

این در حالی است که احمد المغیر که به ترکیه فرار کرده، جوانان اخوانی را به خشونت و به کاربردن سلاح تحریک کرده‌است. 

بر اساس شاخص‌های روشن در سال‌های اخیر اخوان المسلمین خشونت را در پیش گرفته و در عملیات تروریستی دست داشته‌اند.

ناظران معتقدند تحولات اخیر سازمان در خارج، به ویژه در ترکیه نشان دهنده اختلاف نظر بین جوانان و رهبران اخوان است و جوانان می‌خواهند به اطمینان برسند که دلیل درد و رنج آنها، رهبران فراری سازمان اخوان المسلمین است.

مقامات ترکیه چند روز پیش محمد عبدالحفیظ یکی از اعضای اخوان که به دلیل حمله به هشام برکات دادستان عمومی مصر به اعدام محکوم شده‌ را به مصر دیپورت کرد.

پس از این امر رعب و وحشت در میان جوانان به وجود آمده‌است، چرا که نگرانند به سرنوشت عبدالحفیظ دچار شوند، به ویژه اینکه خبرهایی در خصوص دیپورت کردن عبدالرحمن ابوالعلا نیز منتشر شده‌است.

خالد الزعفرانی کارشناس جنبش‌های بنیادگرایانه در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: «جوانان اخوانی سعی دارند بر رهبران فراری سازمان برای عدم شانه خالی کردن از آنان فشار بیاورند، به ویژه اینکه احتمال می‌رود ترکیه در آینده تعداد بیشتری از جوانان این سازمان را به مصر دیپورت کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای