​مصر در انتظار بازگشت یک قطعه باستانی از موزه «متروپولیتن»

​مصر در انتظار بازگشت یک قطعه باستانی از موزه «متروپولیتن»

موزه آمریکایی از قاهره عذرخواهی کرد… قطعه طی چند ماه به مصر بازگردانده می‌شود
یکشنبه, 17 فوریه, 2019 - 23:15

مقامات مصر در انتظار بازگردانی یک قطعه باستانی نادر از موزه مشهور «متروپولین» آمریکا هستند. مقامات مربوطه مصری با ارائه دلایلی به اداره موزه آمریکا ثابت کردند که این قطعه به طور غیرقانونی از مصر خارج شده‌است.

به گزارش «الشرق الاوسط» بخش ورود آثار به این موزه آمریکایی در کشف حقیقت این اثر به «متروپولیتن» کمک کرد. این اثر توسط یک تاجر آثار در پاریس به موزه رسیده‌است.

این قطعه بخشی از تابوت کشیش نجم عنخ است که از چوب با پوششی از طلا ساخته شده و مربوط به دوران روم در مصر و قرن اول قبل از میلاد مسیح است.

گفتنی است این قطعه از موزه‌های مصر و وزارت آثار باستانی مفقود نشده است. همچنین قطعه‌ای ارزشمند است که ارزش موزه‌های مصری را بالاتر می‌برد.

شعبان عبدالجواد رئیس بخش عمومی آثار بازگشتی در اداره آثار باستانی مصر روز گذشته در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: «متروپولیتن دو سال پیش این قطعه را از یک تاجر فرانسوی خریده. بر اساس رویه‌های معمول دفتر دادستان عمومی نیویورک باید از قانونی بودن خرید این اثر اطمینان پیدا می‌کرد».

وی افزود: «دادستان عمومی در مجوز صادرات این قطعه شک کرد و از مصر خواست صحت این مجوز را تأیید کنند، ما نیز دلایلی مبنی بر جعلی بودن آن ارائه دادیم».

عبدالجواد یادآور شد: «به محض اینکه به عکس این اثر نگاه کنید متوجه می‌شوید که یک قطعه نادر است و نمی‌توان تصور کرد که به شکل رسمی و بر اساس قوانین از مصر خارج شده باشد».

وزارت آثار باستانی مصر روز گذشته نامه‌ای از موزه متروپولیتن دریافت کرد که در آن از وزارت، دولت و مردم مصر عذرخواهی کرده و از انجام اقدامات لازم برای بازگرداندن این قطعه به مصر خبر داد.

عبدالجواد گفت: «انتظار می‌رود این قطعه باستانی طی یک ماه الی ۹۰ روز و پس از انجام مراحل قانونی به مصر بازگردانده شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای