شروع تور آسیایی ولیعهد سعودی از پاکستان.. عمران‌خان شخصاً به پیشواز آمد

شروع تور آسیایی ولیعهد سعودی از پاکستان.. عمران‌خان شخصاً به پیشواز آمد

ولیعهد سعودی: به خاورمیانه‌ای بزرگ که پاکستان در کنارش باشد ایمان داریم
دوشنبه, 18 فوریه, 2019 - 16:15

-محمد بن سلمان: سعودی دارای همه ویژگی‌های لازم اقتصادی و تاریخی برای تبدیل به یک ویترین جهانی را دارد

 - امضای ۸ توافقنامهٔ اقتصادی با ارزش بیش از ۲۰ میلیارد دلار میان سعودی و پاکستان 


شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی نسبت به اولین سفرش به پاکستان ابراز خرسندی کرد و رابطهٔ پاکستان و سعودی را برادرانه و طولانی توصیف کرد. 

به گزارش الشرق الاوسط، وی در جلسهٔ شورای هماهنگی مشترک در قصر اسلام‌آباد عنوان کرد: آیندهٔ درخشانی پش روی پاکستان است، میزان تولید ناخالص داخلی آن ۵ درصد رشد خواهد داشت و تبدیل به حکومتی قوی در آینده خواهد شد. ما تمایل داریم که بخشی از این توسعه باشیم و منتظر رهبری آن تا شریک ما باشد و کارهای زیادی هست که باید با یکدیگر انجام دهیم. 

وی از امضای یادداشت‌های تفاهم به میزان ۲۰ میلیارد دلار خبر داد که برای مرحلهٔ اول مبلغ بزرگی است و رشد این سرمایه در آنیدهٔ دو کشور تأثیر خواهد داشت.

 وی افزود: توریست‌های زیادی داریم و به نظرم ۱۵ تا ۲۰ سال دیگر تعداد آنها هم‌راستا با اهداف «چشم‌انداز ۲۰۳۰» به ۵۰ میلیون نفر برسد. 

وی ضمن اشاره به تاریخ و ملت عظیم سعودی، ثبات و زیرساخت‌های آن گفت: سعودی تمام عناصر اقتصادی و تاریخی را برای تبدیل شدن به قطب جهانی و تأمین سرمایه‌گذاری‌ها برای این هدف دارد. 

وی ضمن تأکید بر اینکه سعودی پذیرای پاکستان در همهٔ بخش‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی است گفت: ما کاملاً مطمئن هستیم برای پاکستان و منطقهٔ خود آیندهٔ درخشانی رقم می‌زنیم، ما به این منطقه ایمان داریم برای همین است که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنیم و ایمان داریم که یک روز خاورمیانه‌ای عظیم خواهیم داشت که پاکستان آن را احاطه می‌کند.

ولیعهد همچنین ضمن اشاره به متانت و استحکام روابط استراتژیک میان دو کشور و تمایل برای تقویت هرچه بیشتر آن در زمینه‌های مختلف تأکید کردند که جمهوری اسلامی پاکستان در نزد خادم حرمین شریفین و ملت سعودی کشور عزیر و گرامی است. 

وی افزود: «رشد ۵ درصدی کلی تولید ناخالص داخلی پاکستان طی سال ۲۰۱۸م، نشان می‌دهد که ما شاهد آینده شکوفا برای پاکستان خواهیم بود و می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که ما بخشی از این شکوفایی و پیشرفت هستیم».

 گفتنی است سلسله سفرهای آسیایی ولیعهد سعودی روز گذشته از پاکستان شروع شد و پس از آن به هند و چین سفر می‌کند.

همچنین مقامات حکومت پاکستان در اسلام‌آباد پایتخت این کشور، به این مناسبت، روز دوشنبه را برای پذیرایی از ولیعهد سعودی، در این شهر تعطیل اعلام کردند.

 وزیر اطلاع‌رسانی پاکستان تأکید کرد که در این دیدار توافقنامه‌های میان دو کشور به امضا رسید که سرمایه بزرگ و بی‌سابقه ای را جلب خواهد کرد و در درازمدت تأثیرات مثبتی بر اقتصاد پاکستان برجا خواهد گذاشت.

 وی در این سفر با عمران خان نخست‌وزیر پاکستان در نشست شورای کمیتهٔ هماهنگی مشترک شرکت کرد و روابط تارخی دو کشور، افق‌های همکاری مشترک، فرصت‌های توسعهٔ آنها و آخرین تحولات کشورهای اسلامی و جهانی را بررسی کردند. 

در این نشست ۷ توافقنامه و یادداشت تفاهم میان دو کشور امضا شد که شامل همکاری فنی، تأمین روغن خام و محصولات نفتی برای پاکستان، تولید برق در پاکستان، بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش پالایش و پتروشیمی، منابع طبیعی، انرژی تجدید پذیر در پاکستان و همکاری ورزشی بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای