الجبیر: ایران «پناهگاه تروریست‌ها» و آخرین کشوری است که می‌تواند دیگران را به تروریسم متهم کند

الجبیر: ایران «پناهگاه تروریست‌ها» و آخرین کشوری است که می‌تواند دیگران را به تروریسم متهم کند

الجبیر: از اتهام زنی تهران به پاکستان درخصوص حمله زاهدان متعجب شدم
سه شنبه, 19 فوریه, 2019 - 14:45
عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه سعودی ایران را «پناهگاه تروریست‌ها» خواند و گفت ایران آخرین دولت در جهان است که می‌تواند سایر کشورها را به حمایت تروریسم متهم کند.

به گزارش الشرق الاوسط، الجبیر که همراه محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، به پاکستان سفر کرده، روز دوشنبه در کنفرانس خبری با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان افزود: از اتهام زنی تهران به پاکستان درخصوص حمله به سپاه پاسداران در زاهدان متعجب شدم.

او ادامه داد: «همه هر گونه حمله تروریستی را محکوم می‌کنند. همه ما باید برای مبارزه با تروریسم و دست کشیدن از اتهام زدن‌های این گونه عزم راسخی داشته باشیم.»

این وزیر سعودی در ادامه گفت: «چنین اتهاماتی از سوی ایران که همواره تروریسم را تشویق کرده، در کشورهای دیگری همچون یمن و سوریه آن را انجام می‌دهد و در خاک خود نیز به تروریست‌های القاعده پناه داده، شگفت‌آور است.»

وی در ادامه ضمن تأکید بر همکاری مشترک ریاض و اسلام‌آباد برای مبارزه با تروریسم و همچنین افزایش تعاملات نظامی دو کشور گفت که سعودی برای پیشرفت اقتصادی پاکستان از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

عادل الجبیر همچنین گفت که ریاض آماده همکاری با پاکستان، آمریکا و امارات متحده عربی در جهت برقراری امنیت و ثبات در افغانستان است. 

وی افزود که ریاض خواهان ایجاد صلح بین طالبان و دولت افغانستان است. 

وزیر مشاور در امور خارجه سعودی گفت که ریاض خواستار حل مشکلات هند و پاکستان از طریق ساز و کارهای سیاسی است.

از سوی دیگر شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان گفت: سفر ولیعهد سعودی به پاکستان بعد از ۱۵ سال نشان از عزم راسخ ریاض در جهت افزایش سطح همکاری‌های خود با اسلام‌آباد است.

 وی افزود که پس از ملاقات‌های ولیعهد سعودی با مقامات پاکستان، اقدام به ایجاد شورای عالی هماهنگی برای عینیت بخشیدن یادداشت‌های تفاهم امضا شده میان طرفین کردیم. 

قریشی همچنین از تشکیل کارگروه‌های مشترک بین دو کشور و تعیین جدول زمانی برای ایجاد کمیته‌های دائمی بین دو کشور خبر داد. 

وزیر خارجه پاکستان همچنین با اشاره به امضای ۷ یادداشت تفاهم بین دو کشور و سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری سعودی در پاکستان گفت که بین اسلام‌آباد و ریاض ۱۰ کارگروه مشترک ایجاد شده‌است.

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای