گریفیتس پس از توافق جزئی با حوثی‌ها صنعا را ترک کرد

گریفیتس پس از توافق جزئی با حوثی‌ها صنعا را ترک کرد

کمیتهٔ اسرا و بازداشتی‌های یمن در حال بررسی شواهد و در انتظار دعوت سازمان ملل برای نشست است
سه شنبه, 19 فوریه, 2019 - 16:15
عدن: علی ربیع

مارتین گریفیتس فرستادهٔ سازمان ملل در امور یمن پس از دیدار ناگهانی با سرکردهٔ حوثی‌ها و کسب توافق جزئی با وی در خصوص خروج از الحدیده، روز گذشته صنعا را ترک کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، شورای امنیت نیز روز گذشته جلسهٔ مربوط به یمن را بنا به درخواست برخی از اعضا به تأخیر انداخت.

در این جلسه قرار بود مارتین گریفیتس گزارش آخرین تحولات توافقنامهٔ سوئد را ارائه دهد که شامل الحدیده و استقرار نیروهای مشترک در این شهر و سه بندر آن طی دو مرحله، عادی سازی وضعیت، تبادل اسرا و تشکیل کمیتهٔ مشترک برای رفع حصار تعز است.

در خصوص انتشار مجدد نیروها در الحدیده سازمان ملل اعلام کرد کمیته هماهنگی برای استقرار نیروهای مشترک به ریاست مایکل لولیسگارد در جلسات خود در ۱۶ و ۱۷ فوریه (۲۷ و ۲۸ بهمن) به توافق اولیه در خصوص مرحلهٔ اول استقرار نیروهای مشترک دست پیدا کرد.

بعد از مذاکرات طولانی، این کمیته به توافق در خصوص مرحلهٔ دست یافته و توافق اولیه در خصوص مرحلهٔ دوم حاصل شد که قرار است طی هفته آینده جلساتی برگزار شود تا توافق کامل در خصوص مرحلهٔ دوم حاصل شود.

در این میان صادق دوید عضو هیئت دولت در کمیته هماهنگی برای استقرار نیروهای مشترک عنوان کرد که گروه دولت در این کمیته اقدامات تکرویانهٔ شبه‌نظامیان را رد و آنها را فاقد ارزش می‌دانند.

وی در توئیتی توضیح داد: اقدامات توافق شده برای استقرار نیروهای مشترک در الحدیده همراه با خنثی کردن مین در مناطق گرفته شده از آنها و با حضور ناظرانی از تمام اطراف برای تحقق از جدی بودن کار است و هرگونه اقدام تکرویانه بی‌ارزش است

از سوی دیگر توافقنامهٔ مربوط به تبادل اسرا در مراحل پایانی خود پیش از تصویب لیست‌های نهایی است.

هادی هیچ رئیس گروه دولت یمن در کمیتهٔ تبادل اسرا عنوان کرد منتظر دعوت فرستادهٔ سازمان ملل برای شروع مجدد جلساتی هستیم که در عمان پایتخت اردن متوقف شد تا آخرین لیست‌های هر دو طرف را بررسی کنیم.

وی در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: ما منتظر تعیین زمان از سوی دفتر سازمان ملل برای شروع مجدد جلسات هستیم و روی تکمیل به روز رسانی فهرست‌های تقدیم شده، بررسی شواهد، رد آنها و پاسخ دادن به آنها کار می‌کنیم.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای