بیانیه مشترک پایانی سعودی و پاکستان

بیانیه مشترک پایانی سعودی و پاکستان

- سعودی و پاکستان بر حق فلسطینیان جهت برخورداری از یک کشور مستقل به پایتختی قدس تأکید کردند
سه شنبه, 19 فوریه, 2019 - 17:30
-اسلام‌آباد نقش رهبرانه و مثبت سعودی در حل و فصل مسائل امت اسلامی در سطح جهان ارزنده توصیف کرد… ریاض از مواضع پاکستان و تلاش‌هایش برای برقراری صلح و امنیت منطقه ای و جهانی تقدیر کرد

در پایان سفر شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد، نایب رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی به پاکستان، بیانیه ای مشترک از سوی دو کشور صادر شد که طی آن طرفین در بر روابط تاریخی و عمیق سعودی و پاکستان تأکید کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان نقش محوری و مدیریتی خادم حرمین شریفین، ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، و خدمات حکومت ایشان به میلیونها حاجی و زائر را ستود؛ ولیعهد سعودی نیز در سخنان خود چشم‌انداز عمران خان برای تبدیل پاکستان به دولت رفاه بر اساس تحولات اقتصادی و اجتماعی اسلامی ستود و بر پشتیبانی سعودی از دولت پاکستان تأکید کرد.

 طرفین از عمق روابط نظامی و امنیتی دو کشور ابراز رضایت کرده و برای همکاری بیشتر در این زمینه به توافق رسیدند.

 پادشاهی عربی سعودی و جمهوری اسلامی پاکستان بر التزام خود به ادامه مبارزه با تروریسم و افراط گرایی تأکید کرده و دستاوردها و فداکاری‌های یکدیگر در این زمینه را مورد تمجید قرار دادند.

سعودی و پاکستان بر حق فلسطینیان جهت برخورداری از یک کشور مستقل به پایتختی قدس تأکید کردند. 

در جریان مذاکرات رسمی انجام شده میان دو کشور، شاهزاده محمد بن سلمان از دید باز و نگاه روشن عمران خان برای گفتگو با هند و تلاش‌های انجام شده برای حل اختلافات دو کشور تمجید و تأکید کرد که تنها راه حل رسیدن به امنیت و ثبات در منطقه گفتگوست. 

طرفین همچنین بر اهمیت برقراری صلح و ثبات در افغانستان و بازگشت پناهجویان افغان از کشورهای مجاور به کشورشان تأکید کردند. 

در این مذاکرات چند توافق‌نامه و تفاهم نامه همکاری میان ولیعهد سعودی و نخست‌وزیر پاکستان امضا شد که ارزش مجموع آنها به ۲۰ میلیارد دلار می‌رسد، و حجم تبادل تجاری میان دو کشور را بیشتر خواهد ساخت. شاهزاده محمد بن سلمان در دیدار با عمران خان تلاش‌های وی برای بهبود زیرساخت‌های اقتصادی و اجتماعی پاکستان را ستود و تأکید کرد که گذرگاه اقتصادی چین-پاکستان به توسعه و شکوفایی منطقه کمک خواهد کرد.

 در پایان این سفر شاهزاده محمد بن سلمان از عمران خان قدردانی کرد و حسن پذیرایی و استقبال وی را ستود.

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای