هیئت رئیسه پارلمان کردستان بدون اتحادیه میهنی انتخاب شد

هیئت رئیسه پارلمان کردستان بدون اتحادیه میهنی انتخاب شد

یک نماینده از «دموکرات» تا بازگشت «اتحادیه میهنی» رئیس موقت شد
سه شنبه, 19 فوریه, 2019 - 23:30

پس از ۵ ماه کش و قوس و رایزنی‌ها و توافقات، پارلمان کردستان در جلسه عصر روز دوشنبه ۲۹ بهمن، در سایه فضای متشنج سیاسی میان دو حزب اصلی حزب دموکرات و اتحادیه میهنی، هیئت رئیسه خود را انتخاب کرد. 

به گزارش الشرق الاوسط، در یک انتخابات بی‌سابقه و عجیب با وجود تحریم جلسه توسط اتحادیه میهنی با ۲۱ کرسی، والا فرید (۴۳ ساله) کاندیدای حزب دموکرات کردستان با ۶۴ رای به عنوان رئیس موقت پارلمان کردستان تا بازگشت اتحادیه میهنی انتخاب شد. 

هیمن هورامی کاندیدای دموکرات و منی نبی قهوه‌چی کاندای احزاب ترکمن نیز به ترتیب با ۶۲ رای و ۶۰ رای به عنوان معاون اول و دوم رئیس پارلمان انتخاب شدند. 

هیمن هورامی رئیس فراکسیون دموکرات در نشست پارلمان کردستان گفت: تا زمان بازگشت نمایندگان اتحادیه به پارلمان و معرفی نامزد خود برای احراز پست رئیس پارلمان، والا فرید از این پست استعفا می‌کند، زیرا طبق توافق این پست به اتحادیه میهنی تعلق دارد. 

فراکسیون‌های جماعت اسلامی ۷ کرسی، اتحاد اسلامی ۵ کرسی و آزادی یک کرسی در این رای‌گیری شرکت نکردند. 

همزمان با این جلسه اتحادیه میهنی نیز در نشستی جداگانه در اربیل و سلیمانیه بر ضرورت پایبندی دموکرات به توافق دوجانبه پنجم ماه جاری مبنی بر حل مشکلات تقسیم قدرت در اقلیم کردستان، پست‌های وزراتی در دولت فدرال و عادی سازی اوضاع در کرکوک تأکید کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای