تأکید شورای امنیت بر ضرورت مشخص‌شدن سرنوشت مفقودین کویتی در عراق

تأکید شورای امنیت بر ضرورت مشخص‌شدن سرنوشت مفقودین کویتی در عراق

شورای امنیت تلاش‌های مثبت عراق را تحسین و دعوت به ادامهٔ آنها برای تعیین محل دفن مفقودین کرد
چهارشنبه, 20 فوریه, 2019 - 11:15
شورای امنیت در بیانیه‌ای مقامات عراق را تشویق به ادامهٔ تلاش‌های مثبت خود برای روشن شدن وضعیت مفقودان کویتی و شهروندان دیگر کشورها کرد که از زمان جنگ کویت و عراق در سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۱ همچنان مفقودالاثر هستند.

به گزارش الشرق الاوسط، این بیانیه بعد از استماع گزارش جنین هنیس پلاسچارت نماینده ویژه دبیرکل و رئیس هیئت مساعدت سازمان ملل متحد برای عراق (یونامی) توسط شورای امنیت صادر شد.

گزارش (یونامی) در چارچوب بیست و یکمین گزارش آنتونیو گوتریش دبیرکل سازمان ملل بر اساس بند چهارم قطعنامهٔ ۲۱۰۷ ارائه شد که مربوط به مفقودین کویتی و دیگر کشورها و دارایی‌های مفقودی کویت از جملهٔ آرشیو ملی است.

هیئت کویت این بیانیه را منتشر کرد؛ چرا که برای آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در پی جنگ با عراق ۶۰۵ شهروند کویتی و دیگر کشورها به اسارت گرفته شدند و در سال ۲۰۰۴ بعد از شناسایی اجساد ۲۳۶ نفر از آنها، سرنوشت ۳۶۹ نفر دیگر همچنان نامعلوم است.

در این بیانیه سازمان ملل ضمن قدردانی از تلاش‌های (یونامی) برای اجرای قطعنامهٔ ۲۱۰۷ از حمایت  کامل خود از این تلاش‌ها خبر داد.

همچنین ضمن اشاره به روابط دوجانبهٔ قوی کویت و عراق، این بیانیه حمایت پیوستهٔ کویت از عراق در تحقق ثبات و همکاری دو کشور و وزارت دفاع عراق در زمینهٔ جستجوی این مفقودان را تحسین کرد.

در این بیاینه بر ادامهٔ تلاش‌های عراق با همان روحیه سازنده و متکفل شدن تمام حمایت‌های سازمانی، مالی و فنی مناسب برای تسهیل فعالیت‌های آتی تأکید شد.

همچنین از جامعهٔ جهانی خواسته شد تا تمام تجهیزات فنی پیشرفته برای یافتن محل دفن این مفقودین را در اختیار مقامات عراقی قرار دهد.

ضمن تأکید بر بازگرداندن دارایی‌های کویت، این بیانیه اقدام برهم صالح رئیس‌جمهور عراق برای بازگرداندن دارایی‌های کویت در ۱۱ نوامبر ۲۰۱۸ (۲۰ آبان ۹۷) و دیدار با شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت را تحسین کرد.

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای