سفر ناگهانی وزیر لبنانی به دمشق؛ الغریب با حریری هماهنگ نکرده بود

سفر ناگهانی وزیر لبنانی به دمشق؛ الغریب با حریری هماهنگ نکرده بود

سه شنبه, 19 فوریه, 2019 - 14:30

سفر ناگهانی صالح الغریب وزیر مشاور لبنان در امور آوارگان روز گذشته به دمشق باعث به وجود آمدن سوال‌های زیادی در خصوص موضع دولت لبنان درباره این سفر در سایهٔ تعهد آن به تصمیمات اتحادیهٔ عرب در خصوص عدم گشایش سیاسی نسبت به دمشق و پایبندی مسئولان آن به سیاست بی طرفی نسبت به سوریه شد.

منابع وزارتی به «الشرق الاوسط» عنوان کردند که سفر الغریب به سوریه شخصی بوده و از جانب دولت نیست که هنوز بعد از گرفتن رأی اعتماد پارلمان نشستی نداشته‌است.

این منابع تأکید کردند الغریب اجازهٔ شورای وزیران را نگرفته و سعد حریری را در جریان این اقدام قرار نداده‌است و هیچگونه دستور رسمی از جانب حریری یا شورای وزیران برای این سفر دریافت نکرده‌است.

صالح الغریب در سفر خود به سوریه با حسین مخلوف وزیر اداره محلی و محیط زیست دیدار کرد و راهکارهای تسهیل اقدامات بازگشت امن آوارگان را بررسی کرد.

الغریب تأکید کرد که سوریه نسبت به بازگشت آوارگان بسیار منعطف بود و از این موضوع استقبال کرد.

وی افزود: لبنان آمادگی همکاری با تمام اشخاص ذیربط برای تأمین بازگشت آوارگان با تضمین منافع دولت لبنان را دارد.

مخلوف نیز به نوبهٔ خود گفت: سوریه در حال مرمت زیرساخت‌ها و شبکه‌های آب و تأمین اقدامات لجستیک برای تأمین بازگشت مناسب آوارگان است.

گفتنی است دفتر اطلاع‌رسانی الغریب در بیانیه‌ای اعلام کرد که الغریب به دعوت رسمی حسین مخلوف وزیر اداره محلی و محیط زیست سوریه به این کشور سفر کرد و این اولین سفر او برای بررسی پروندهٔ آوارگان است.

به نظر می‌رسد همچون دولت گذشته، دولت جدید لبنان نیز از سفرهای مسئولانش به سوریه شانه خالی کرده و آنها را شخصی قلمداد می‌کند که این اتفاق باعث به وجود آمدن بحرانی در دولتی خواهد شد که مخالفان و موافقانی با موضوع سوریه دارد.

این در حالی است که در بیانیهٔ وزارتی حل و فصل پروندهٔ پناهندگان به اقدام روسیه سپرده شده و قرار است حریری طی دو روز آینده دعوت به نشست کمیته کند تا این اقدامات پس از یک وقفه برای تأمین مالی بازگشت آوارگان، مجدداً فعال شود.

علیرغم این سفر، الغریب باعث ایجاد جدل سیاسی داخلی شد و منابع دولتی دعوت رسمی الغریب از جانب مخلوف را نقض اقدام روسیه و سردرگمی دولت حریری و خود حریری دانستند که موافق ارتباط با مسئولان سوریه نیست، نه تنها به خاطر اتهام دمشق در دست داشتن در ترور پدرش بلکه به این دلیل که مقامات سوریه اسم وی را در فهرست تروریست‌ها قرار داده‌اند.

این منابع رفتار الغریب را از سوی الحریری و نیروهای سیاسی به دلایل سیاسی اعم از عدم اطلاع دادن این دعوت به شورای وزیران و عدم کسب اجازه غیرقابل قبول دانستند.

این منابع احتمال دادند که حریری این سفر را نقض سیاست بی طرفی لبنان در خصوص بحران سوریه بداند و آن را شخصی عنوان کرده و در شورای وزیران مطرح نشود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای