بریتانیا: همکاری استراتژیک ما با ریاض به توافق صلح یمن منجر شد

بریتانیا: همکاری استراتژیک ما با ریاض به توافق صلح یمن منجر شد

چهارشنبه, 20 فوریه, 2019 - 23:45

جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا از وجود روابط مستحکم میان کشورش با سعودی دفاع کرد و گفت: روابط استراتژیک میان بریتانیا و سعودی این اجازه را به ما می‌دهد که تأثیر زیادی در روند صلح و پایان جنگ در یمن داشته باشیم.

به گزارش الشرق الاوسط، هانت روز گذشته در جریان سفرش به برلین گفت: همکاری استراتژیک ما با ریاض به توافق استکهلم دربارهٔ آتش‌بس در یمن منجر شد.

به گفته او، کشورش روابطی استراتژیک با سعودی دارد و این مسئله به بریتانیا امکان می‌دهد از نفوذ خود برای توقف حملات به یمن و برقراری صلح در این کشور استفاده کند.

این اظهارات وزیر خارجه بریتانیا در حالی مطرح می‌شود که اخیراً وی در نامه‌ای به هایکو ماس، همتای آلمانی‌اش از دولت برلین به دلیل متوقف کردن صادرات سلاح به سعودی انتقاد کرده‌است.

این اقدام آلمان با انتقادهای تند اروپایی‌ها به ویژه فرانسه و بریتانیا روبرو شده‌است.

وی در ادامه افزود: «لندن و آلمان اهداف مشترکی دارند؛ اما ما نیاز داریم که آن روابط استراتژیک را ادامه دهیم تا مطمئن شویم یک صدایی اروپایی بر سر میز مذاکرات است و همچنین بتوانیم هر کاری را که برای ایجاد صلح در یمن لازم است انجام دهیم».

وزارت خارجه بریتانیا نیز بدون ذکر جزئیات رسماً از ارسال نامه به آلمان خبر داد.

دستگاه دیپلماسی بریتانیا از مقامات آلمانی خواستار لغو یا کاهش محدودیت‌های اعمال شده برای فروش تجهیزات نظامی به ریاض شد و افزود این قانون لندن را نیز در فروش تجهیزات نظامی به سعودی با مشکلات جدی مواجه خواهد کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای