​اسرائیل از انتشار ۲۰۰ هزار داعشی در جهان هشدار داد

​اسرائیل از انتشار ۲۰۰ هزار داعشی در جهان هشدار داد

صدها میلیون دلار و ده‌ها تن‌ جواهرات در دست دارند
پنجشنبه, 21 فوریه, 2019 - 00:30

در حالی که جهان خود را برای جشن پیروزی علیه آخرین بازمانده‌های داعش در عراق و سوریه آماده می‌کند، سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل (آمان) در گزارشی بدبینانه نوشت: «داعش شکست نخورده و به ماهیت اصلی خود به عنوان یک سازمان تروریستی خونبار بازگشته که سرزمینی را در دست ندارد، اما مطمئناً به دلیل حملات خطرناک جدید خود، تهدیدی بزرگ برای جهان به‌شمار می‌رود».

به گزارش «الشرق الاوسط»، وب‌سایت اسرائیلی «والا» روز گذشته در گزارشی نوشت: «بر اساس تخمین‌های سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل که در گزارش خود به ستاد کل ارتش ارائه داد، داعش در حال حاضر ۱۵۰ الی ۲۰۰ هزار عنصر فعال در سطح جهان دارد».

گفتنی است بیشتر فعالیت‌های داعش در حال حاضر به منطقه صحرایی سوریه معروف به «حیاط خلوت» این کشور که در حال حاضر از کنترل دولت خارج است، منتقل شده‌است.

در این گزارش به نگرانی اسرائیل از بازگشت عناصر داعش به کشورهای خود و انجام عملیات ضد اسرائیلی علیه نمادهای اسرائیل مانند سفارت‌ها، مراکز و افراد یهودی اشاره شده‌است.

این در حالی است که «داعش» تاکنون فعالیتی علیه اسرائیل نداشته، مگر اینکه پس از انتشار گزارش‌هایی در خصوص عملیات ضد داعش اسرائیل در سوریه، نظر خود را تغییر داده باشد.

در این گزارش آمده‌است: «یکی دیگر از نگرانی‌های اسرائیل به دلیل حضور داعش در ارتفاعات جولان در سوریه و سینا است و این امر (آمان) را به پیگیری همه تحرکات و فعالیت‌های این سازمان تروریستی واداشت تا مانع فعالیت‌های داعش به سمت مرزهای اسرائیل شود».

یک منبع امنیتی اسرائیل گفت: «هیچ‌یک از کشورهای جهان از خطر تروریسم در امان نیستند و بسیاری از کشورها از جمله کشورهای خاورمیانه به این نتییجه رسیدند که اگر برای نابودی داعش و تروریسم همکاری نکنند، خود و تلاش‌های عمومی علیه تروریسم را تضعیف می‌کنند».

یکی از افسران ارشد ارتش آمریکا دو روز گذشته اعلام کرد: «طی ۶ ماه اخیر بیش از هزار تن از عناصر داعش از سوریه خارج شدند و با بیش از ۲۰۰ میلیون دلار به سوی عراق روانه شدند».

یکی از مقامات اسرائیلی به نقل از یک ژنرال گفت: «نیروهای داعش که در منبج محاصره شده‌اند، ۴۰ تن طلا و ۳۰۰ میلیون دلار در دست دارند که سعی دارند قبل از سقوط آن را قاچاق کنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای