یمن خواستار افزایش فشار بر حوثی‌ها برای اجرای توافق سوئد شد

یمن خواستار افزایش فشار بر حوثی‌ها برای اجرای توافق سوئد شد

تیم دولتی به یک توافق جامع پایبند است و تجزیه استقرار مجدد نیروها را رد کرد
جمعه, 22 فوریه, 2019 - 08:30

 علی‌رغم اظهارات فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن، در جلسه شورای امنیت، مبنی بر پیشرفت در اجرای توافقنامه سوئد و توافق در خصوص مرحله اول استقرار مجدد نیروها در استان الحدیده، اما این روند همچنان و به دلیل مانع‌تراشی حوثی‌ها و تلاش مایکل لولیسگارد رئیس گروه ناظران بین‌المللی برای تجزیه راه حل و عدم حل و فصل مسائل بعد از استقرار نیروها، با مشکل مواجه شده‌است.

به گزارش «الشرق الاوسط» در همین راستا، منابع دولتی یمن گزارش دادند که عملیات شروع استقرار مجدد نیروها که فرستاده سازمان ملل از آن سخن گفت، قبل از توافق جامع با حوثی‌ها در زمینه جزئیات مربوط به خروج از شهر الحدیده و بندرهای سه‌گانه آن، بازگشت کارمندان و انتقال مؤسسه‌ها به مقامات مشروع، آغاز نخواهد شد.

خالد الیمانی وزیر خارجه یمن در دیدار روز گذشته خود با پیتر سیمابی فرستاده سوئدی در خاورمیانه و شمال آفریقا که در ریاض برگزار شد، بر ضرورت افزایش فشارهای بین‌المللی بر حوثی‌ها در راستای اجرای کامل توافقنامه سوئد تأکید کرد.

مارتین گریفیت فرستاده سازمان ملل به یمن در جلسه شورای امنیت با تأکید بر پیشرفت قابل توجه در روند اجرای توافق استکهلم در خصوص پرونده الحدیده گفت: «طرفین بر استقرار مجدد نیروها از بندرهای الصلیف و رأس عیسی به عنوان مرحله اول و پس از آن استقرار نیروها از بندر الحدیده و بخش‌های حیاتی شهر که به امکانات انسانی وابسته است، به توافق رسیدند».

گفتنی است فعالان سیاسی نزدیک به دولت مشروع یمن مایکل لولیسگارد رئیس ناظران بین‌المللی را به طفره رفتن از تفاهماتی که پیش از این توسط پاتریک کومارت انجام شده بود متهم کردند.

انور قرقاش وزیر امور خارجه امارات نیز بر ضرورت تطابق اظهارات شبه‌نظامیان با اقدامات آنها در خصوص اجرای توافق استقرار مجدد نیروها در استان الحدیده تأکید کرد.

این در حالی است که بسیار از ناظران بر این باورند که حوثی‌ها در خروج از الحدیده و اجرای توافق سوئد جدی نیستند و سعی دارند ضمن کسب قدرت، تجهیزات و استحکامات خود در این شهر را تقویت کرده و برای انفجار اوضاع امنیتی نیروهای جدیدی جذب کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای