یک سازمان بریتانیایی نسبت به پیامدهای خشونت جنسی دختران جنوب سودان هشدار داد

یک سازمان بریتانیایی نسبت به پیامدهای خشونت جنسی دختران جنوب سودان هشدار داد

نگرانی از وخیم شدن وضعیت در جنوب سودان
جمعه, 22 فوریه, 2019 - 08:30

یک سازمان بریتانیایی نسبت به مواجه شدن آموزش دختران در جنوب سودان با بحران و خطرات بهداشتی به دلیل خشونت جنسی و خانگی هشدار داد.

به گزارش الشرق الاوسط، سازمان «اوکسفام» روز گذشته در گزارشی عنوان کرد در صورت بیشتر نشدن تلاش‌ها برای پایان دادن به ازدواج زودهنگام، دختران جنوب سودان با بحران آموزش و خطرات بهداشتی به دلیل خشونت جنسی و خانگی مواجه می‌شوند.

بر اساس این گزارش ۷۰ درصد دختران شهر «نیال» پیش از ۱۸ سالگی ازدواج کرده‌اند و این ازدواج زودهنگام در مقایسه با دورهٔ پیش از جنگ داخلی بیشتر شده‌است و از میان هر ۱۰ دختر یکی از آنها در سن کم‌تر از ۱۵ سال ازدواج کرده‌است.

در این گزارش ذکر شده‌است که خانواده‌های این دختران تأکید کردند دلیل این اتفاق جنگ داخلی، فقر، گرسنگی، رسم‌های قبیله‌ای، عدم حاکمیت قانون و … است که خانواده را وادار به مجبور کردن دختران به ازدواج زودهنگام برای گرفتن مهریه می‌کند.

الیسا بوشنان مشاور ساز مان «اوکسفام» در جنوب سودان نیز بر ضرورت پایبندی به اجرای توافقنامهٔ فعال کردن صلح تأکید کرد که میان دولت و گروه‌های معارض در سپتامبر گذشته امضا شد. وی از سازمان‌های حکومتی و تأمین کنندگان مالی جامعه خواست تا جلوی خشونت جنسی و ازدواج زودهنگام کودکان را بگیرند.

از سوی دیگر کمیتهٔ حقوق بشر سازمان ملل در جنوب سودان روز گذشته پس از سرگیری درگیری در مناطق استوایی مرکزی و غربی در بیانیه‌ای اطراف درگیری را تشویق به پایان جنگ کرد.

در این بیانیه ضمن اشاره به متواری شدن هزاران شهروند در نتیجهٔ جنگ، عنوان شد که دولت و تمام اطراف درگیری باید جنگ را پایان داده و به توافقنامهٔ پایان اقدامات خصمانه و اجرای توافقنامهٔ صلح پایبند باشند.

این کمیته همچنین ذکر کرد جنایت‌های تجاوز و خشونت جنسی در حال افزایش و وضعیت بغرنج است. در عملیات تجاوز در میان ماه‌های نوامبر و دسامبر گذشته به خصوص در ایالت نیش شمالی نیز جهشی مشاهده می‌شود.

هیئت اتحادیهٔ اروپا در جنوب سودان نیز ضمن محکوم کردن کارشکنی در توافقنامه توقف اقدامات خصمانه، از اطراف درگیری خواست فوراً اقدامات خصمانهٔ خود را در منطقهٔ استوایی متوقف کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای