بررسی اجرای «مجازات‌های جایگزین» توسط مقامات سعودی

بررسی اجرای «مجازات‌های جایگزین» توسط مقامات سعودی

شرکت کنندگان دعوت به اجرای «زندان متناوب» برای زنان مسن و مادران کردند
جمعه, 22 فوریه, 2019 - 08:45

مقامات دولتی سعودی راهکارهای اجرای «مجازات‌های جایگزین» در برخی از پرونده‌ها و موانع اجرای دستورالعمل‌های چگونگی پیاده‌سازی مجازات‌ها را بررسی کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، وزیران کشور، دادگستری، آموزش، کار و توسعهٔ اجتماعی، دادستانی کل، ادارهٔ کل زندان‌ها و دانشگاه عربی علوم امنیتی نایف در کارگاهی تحت عنوان «تحریم‌های جایگزین» که به همت دانشگاه ام القری در جده برگزار شد، این موضوعات را بررسی کردند.

این کارگاه شامل چهار محور بود که عبارتند از: «مفهوم مجازات‌های جایگزین و قانونی بودن آنها»، «مداخلهٔ روانشناختی و اجتماعی و نقش آن در فعالسازی مجازات‌های جایگزین»، «اقدامات قضایی و الگوهای پیشنهادی مجازات‌های جایگزین» و تجربه‌های بین‌المللی در اجرای مجازات‌های جایگزین و ارتباط آنها با چشم‌انداز ۲۰۳۰ هستند.

شرکت کنندگان در این کارگاه بر اهمیت بررسی و اجرای ایدهٔ «زندان متناوب» برای زنان سالمند یا ماردانی تأکید کردند که فرزندان معلول دارند به طوری که حکم آنها به جای اینکه یک دوره را شامل شود دربرگیرندهٔ چند دوره باشد تا اثرات مثبت برای زندانی و خانواده‌اش دربرداشته باشد.

دکتر یحیی الخزرج عضو هیئت علمی دانشکدهٔ علوم اجتماعی دانشگاه ملک عبد العزیز مقاله‌ای تحت عنوان «تجارب بین‌المللی در زمینهٔ جایگزین‌های زندان» ارائه کرد و به «الشرق الاوسط» گفت: مجازات زندان متناوب در کشورهای آمریکای شمالی در حال اجرا است و برای همدردی با سالمندان، معلولان و زنان سرپرست است به طوری که زندانی هر چند وقت یک بار برای ۷ الی ۱۰ روز آزاد می‌شود و مجدداً برای گذراندن دورهٔ مجازات به زندان بازمی‌گردد.

وی بر اهمیت اجرای پژوهش‌های بیشتر در خصوص تجربه‌های بین‌المللی ویژه در زمینهٔ سیستم مجازات‌های جنایی در چارچوبی سازگار با محیط تأکید کرد.

دکتر سعد الشهرانی عضو سابق هیئت علمی دانشگاه عربی علوم امنیتی نایف و دانشگاه امنیتی ملک فهد مقاله‌ای تحت عنوان «موانع اجرای تحریم‌های جایگزین و دسته‌بندی آنها» ارائه کرد و با تأکید بر تسریع اجرای مجازات‌های جایگزین بر در نظر گرفتن موانع پیش روی آنها برای تدوینشان، حل مشکلات احتمالی، تشکیل کمیته‌های دائمی برای اشراف بر اجرای آنها، برگزاری انجمن‌ها و دوره‌های اجرایی برای نهادهای ذیربط برای افزایش مهارت‌ها و توانایی‌هایشان و ایجاد دستورالعمل برای اجرای مجازات‌ها و نظارت بر اجرای آنها تأکید کرد.

دکتر یاسر البلوی که قبلاً قاضی بود نیز مقاله‌ای تحت عنوان «تجربهٔ قضات در تدابیر جایگزین زندان‌ها» ارائه کرد و در آن بر اهمیت توسعهٔ مجازات‌های جایگزین و در نظر گرفتن موفقیت‌ها و شکست‌هایشان تأکید کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای