وزیر رسانه یمن خواستار قراردادن حوثی‌ها در لیست تروریسم شد

وزیر رسانه یمن خواستار قراردادن حوثی‌ها در لیست تروریسم شد

انتقاد یمن از تمرکز بین‌المللی بر پیشرفت فرمالیته اجرای توافق سوئد
شنبه, 23 فوریه, 2019 - 08:45

دولت یمن اعلام کرد: «ما از همه تلاش‌ها برای اجرای توافق استکهلم استقبال می‌کنیم، به شرط اینکه بازه زمانی اجرای آن باز و نامحدود نباشد، تا از این طریق بتوان به راه‌حلی جامع و پایدار بر پایه سه مورد توافق شده برای راه‌حلی عادلانه، جامع و پایدار برای درگیری‌ها در یمن برسیم».

به گزارش الشرق الاوسط، دولت مشروع یمن در نشست شورای وزیران در عدن پایتخت موقت این کشور اشاره کرد: «اقدامات حوثی‌ها برای تجزیه و عدم اجرای توافق استکهلم در خصوص الحدیده و تمرکز سازمان ملل بر پیشرفت فرمالیته در این زمینه، تهدیدی برای روند صلح پیشنهادی به شمار می‌رود».

در همین راستا، معمر الاریانی وزیر اطلاع رسانی یمن در دیداری که در ریاض با ماتیو تولر سفیر آمریکا در یمن برگزار شد، از واشنگتن خواست حوثی‌های حمایت شده از سوی ایران را در لیست گروه‌های تروریستی قرار دهند، چرا که آنها جنایات وحشتناکی علیه مردم یمن مرتکب شده‌اند که به حد نسل‌کشی غیرنظامیان بی‌گناه رسیده است.

وی افزود: «در حال حاضر خطرناکترین اقدامات حوثی‌های ایران، تلاش آنها برای پرورش یک نسل پر از نفرت، قتل، افراط گرایی و تروریسم است. آنها به ترور و کشتار موجود اکتفا نکرده و سعی دارند آینده را نیز از بین ببرند».

تولر نیز در این دیدار گفت: «ایران با حمایت از حوثی‌ها، به دنبال ایجاد بی‌ثباتی در یمن است و حوثی‌ها از اختلافات برای توسعه کنترل خود بر تعدادی از استان‌ها استفاده کنند».

وی افزود: «حوثی‌ها از این تقسیمات و اختلافات به وجود آمده استفاده می‌کنند. بعید نیست که آنها برای ترویج و افزایش هرج و مرج و ناامنی با القاعده در تماس باشند».

گفتنی است دولت یمن روز چهارشنبه در یک بیانیه رسمی تأکید کرد: «اقدامات حوثی‌ها برای تجزیه و عدم اجرای توافق استکهلم در خصوص الحدیده و تمرکز آمریکا بر پیشرفت فرمالیته آن، تهدیدی برای روند صلح پیشنهادی است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای