​ائتلاف حقوق بشر یمن خواستار اولویت بخشیدن به پرونده روزنامه‌نگاران بازداشتی شد

​ائتلاف حقوق بشر یمن خواستار اولویت بخشیدن به پرونده روزنامه‌نگاران بازداشتی شد

یکشنبه, 24 فوریه, 2019 - 14:30

ائتلاف حقوقی برای نظارت بر نقض حقوق بشر در یمن (ائتلاف رصد) اقدام دفتر دادستانی حوثی در خصوص ارجاع ۱۰ تن از روزنامه‌نگاران ربوده شده برای محاکمه در دادگاه جنایی تخصصی را محکوم کرد. این افراد تقریباً ۴ سال پیش ربوده شده بودند.

به گزارش «الشرق الاوسط» این ائتلاف حقوقی دادگاه مذکور را «غیرقانونی و متخصص در موارد تروریسم و مسائل مربوط به دولت» قلمداد کرده و افزود: «روزنامه‌نگارانی که به اجبار از ماه ژوئن ۲۰۱۵ تا کنون بازداشت شده‌اند، در معرض شکنجه، محرومیت از حقوق اولیه زندانیان و شرایط غیرانسانی قرار گرفته‌اند».

این ائتلاف در بیانیه‌ای از همه سازمان‌های بین‌المللی مربوط به آزادی بیان به ویژه سازمان ملل در امور آموزشی، علمی و فرهنگی (یونسکو) و سازمان‌های مربوط به حقوق بشر و در رأس آنها شورای حقوق بشر خواست اعمال جنایتکارانه شبه نظامیان حوثی را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری بازداشت شدگان شوند.

ائتلاف حقوقی همچنین از مارتین گریفیت فرستاده سازمان ملل در یمن خواست پرونده بازداشت‌شدگان و مفقودین به ویژه روزنامه‌نگاران را در مذاکرات در اولویت قرار داده و از حوثی‌ها بخواهد آنها را به سرعت آزاد کنند.

ائتلاف رصد اقدامات آدم‌ربایی پیایی فعالان و افراد غیرنظامی توسط حوثی‌ها و قرار دادن آنها در زندان‌های خصوصی را محکوم کرده و افزودند: «آخرین اقدام آدم‌ربایی آنها، ربودن عبدالله مهیوب القدسی رئیس سازمان مبارزه با فساد «اوتاد» در یکشنبه گذشته بود. حوثی‌ها، القدسی را در مقابل وزارت دارایی ربودند و پس از زندانی کردن وی در یک زندان خصوصی، مانع ملاقات وی با خانواده‌اش شدند».

این ائتلاف همچینین ربودن ایمان محمد البشیری یکی از شهروندان یمنی را نیز محکوم کردند. آنها این مادر که صاحب سه فرزند است را به دلیل اعتراض به غارت کمک‌های بین‌المللی توسط حوثی‌ها و فرورش آن در بازار، پس از تعقیب در مقابل منزلش در خیابان ۱۶ در صنعا ربودند و وی را در یکی از زندان‌های سری خود زندانی کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای