هیئت اروپایی از ۱۱ کارشکنی در انتخابات عراق خبر داد

هیئت اروپایی از ۱۱ کارشکنی در انتخابات عراق خبر داد

بعد از گذشت ۹ ماه از اجرای انتخابات، اتحادیه اروپا گزارشی در خصوص کارشکنی‌ها ارائه داد
یکشنبه, 24 فوریه, 2019 - 16:15

هیئت کارشناسان انتخابات در اتحادیهٔ اروپا گزارشی دربارهٔ «کارشکنی‌ها و نکات منفی» انتخابات پارلمانی عراق در ماه می ۲۰۱۸ ارائه کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، بر اساس‌نامه‌ای محرمانه از وزارات خارجهٔ عراق به سه قوهٔ آن ۱۱ کارشکنی در انتخابات عراق صورت گرفته بود که بیشتر آنها توسط کمیساریای مستقل انتخاباتی و پارلمان سابق عراق و فقط یک مورد کارشکنی توسط «شبکه العراقیه» که متعلق به حکومت است در این انتخابات صورت گرفته بود.

از جملهٔ این کارشکنی‌ها عدم شفافیت، عدم بررسی و ممیزی مستقل سیستم فن آوری اطلاعات، تغییر قانون در روند انتخابات، ارعاب و تلاش برای تأثیر گذاشتن بر رقبا و رای‌دهندگان به ویژه در مناطق مرزی همچون کرکوک، نینوا و اقلیم کردستان است.

 در این گزارش همچنین از چارچوب قانونی انتخابات انتقاد شد و به عدم وجود قوانین سازگار با تعهدات و مبادی بین‌المللی برای اجرای یک انتخابات دموکراتیک اشاره شد.

از دیگر موارد یاد شده تغییر قانون انتخابات در ۶ ژانویه (۱۶ دی ۱۳۹۶) توسط پارلمان بعد از اعلام نتایج اولیه بود که تغییرات مهمی به وجود آورد و منجر به شمارش دستی مجدد آراء بعد از شمارش الکترونیکی آن و متوقف شدن کار کمیساریای و محول کردن عملیات شمارش جدید به هیأتی از قضات شد.

در این گزارش عنوان شد کمیساریای انتخابات برای تسهیل روند دریافت کارت‌های انتخاباتی توسط رأی دهندگان اقدامی نکرد و باعث شد ۲۰ درصد از آنها به حق خود در شرکت در انتخابات دست پیدا نکنند.

  این کمیساریای همچنین حفاظت محرمانهٔ مطلوبی از انتخابات نکرد و به این دلیل که بیشتر اعضای آن از کاندیداهای احزاب بودند، استقلال عمل نداشت.

در این گزارش همچنین از شکست و ناتوانی در انجام تحقیقات مستقل و بررسی سیستم‌های الکترونیکی مستقل انتقاد شد و این کمیساریای متهم به عدم انجام عملیات شمارش به صورت منظم و سازمان یافته و عدم بهره‌مندی وکلای مؤسسات سیاسی و ناظران از آزادی عمل کافی و وافی شد.

با استناد بر این گزارش و به توصیهٔ وزارت خارجه کمیساریای انتخابات عراق قرار است که گزارش مفصلی در خصوص عملکرد این نهاد در جواب رسمی به گزارش هیئت کارشناسان انتخابات اتحادیهٔ اروپا ارائه دهد.

در خصوص شبکه «العراقیه» در این گزارش عنوان شد که این شبکه به جانبداری از حیدر العبادی پرداخت که این اتهام باعث واکنش مسئولان این شبکه شد و خواستار بازرسی شبکه از سوی اعضای هیئت و بررسی برنامه‌های دورهٔ انتخابات از جانب آنان شد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای