​برگزاری تظاهرات حماس ضد عباس… واکنش فتح با کمپین «تو را برگزیدیم»

​برگزاری تظاهرات حماس ضد عباس… واکنش فتح با کمپین «تو را برگزیدیم»

«الجهاد» و دو جبهه مردمی و دموکراتیک از اقدام علیه ابومازن امتناع کردند
دوشنبه, 25 فوریه, 2019 - 13:00
تظاهرات طرفداران محمود عباس در الخلیل کرانه غربی (وفا)

طرفداران جنبش «حماس» تظاهراتی با شعار «برو» ضد محمود عباس رئیس‌ تشکیلات فلسطین در نوار غزه برگزار کردند، اما جناح‌ها و احزاب‌ از شرکت در این تظاهرات امتناع کردند. این در حالی است که جنبش فتح در واکنش به اقدام «حماس» ضمن برگزاری کمپینی با عنوان «تو را برگزیدیم»، راهپیمایی‌هایی برای بیعت با عباس برگزار کردند.

به گزارش «الشرق الاوسط» صدها شخص در میدان السرایا در غزه تظاهرات کردند، در این میان دانش‌آموزانی دیده می‌شدند که از مدارس خود اخراج شده و شعارهایی ضد عباس سردادند، گفتنی است «فتح» این تظاهرات را «شکست‌خورده و ناموفق» خواند.

مشیر المصری یکی از رهبران حماس گفت: «عباس دیگر هیچ‌گونه جنبه ملی ندارد و باید صحنه را ترک کند»، در حالی که «فتح» اعلام کرد که مردم غزه در تظاهرات شرکت نکردند و این دسیسه نقش بر آب شد.

جنبش «حماس» علی‌رغم هشدارهای مقامات فلسطینی در خصوص اینکه این جنبش با تصمیمات بی‌سابقه مواجه خواهد شد، به این اقدام دست زدند.

حسین الشیخ یکی از اعضای کمیته مرکزی جنبش فتح، ضمن حمله بی‌سابقه به حماس که نوار غزه را در دست دارد، تهدید کرد: «حماس از همه خطوط قرمر گذشته و با تصمیمات و اقدامات جدیدی در خصوص حضور در عرصه فلسطین مواجه خواهد شد».

در زمانی که حماس بر برگزاری تظاهرات اصرار داشت، جنبش جهاد اسلامی و جبهه مردمی آزادی فلسطین و جبهه دموکراتیک ضمن خودداری از مشارکت در این اقدام، خواستار توقف تغذیه تناقضات شدند. آنها همچنین بر مخالفت خود با جنبشی که خواستار حذف محمود عباس است، تأکید کردند.

جنبش فتح نیز به سرعت کمپین گسترده‌ای با عنوان «به تو اختیار تام می‌دهیم» و «با تو بیعت می‌کنیم» راه‌اندازی کردند.

مقامات «فتح» این اقدام «حماس» را در موازات با حمله اسرائیل و آمریکا علیه عباس قلمداد کرده و گفتند: «این اقدام صادقانه و مبری نیست و همراه و همگام با توطئه و دسیسه است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای