ابوالغیظ به «الشرق الاوسط»: نشست عربی- اروپایی راه گفتگوی دوجانبه را باز می‌کند

ابوالغیظ به «الشرق الاوسط»: نشست عربی- اروپایی راه گفتگوی دوجانبه را باز می‌کند

* مصر و سعودی پایه‌های قدرت حمایت از اقدام مشترک ملی هستند * نشست سران عربی-اروپایی بار دیگر نگاه‌ها را به اتحادیهٔ کشورهای عربی معطوف کرد
دوشنبه, 25 فوریه, 2019 - 13:15

احمد ابوالغیظ دبیرکل اتحادیهٔ کشورهای عربی تأکید کرد برگزاری نشست سران عربی-اروپایی برای حمایت از صلح، ثبات و همکاری دو جانبه است.

وی در گفتگو با «الشرق الاوسط» میزان مشارکت کشورهای عربی و اروپایی در نشست را نشان دهندهٔ اهمیت جهان عرب و اروپا برای ایجاد پل‌های همکاری و تفاهم مشترک میان این کشورها دانست و حضور ۲۴ رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر اروپایی در آن را موضوعی مهم عنوان کرد.

وی همچنین اذعان کرد هنگامی که شاهد مشارکت پادشاهان و رئیس‌جمهورهای کشورهای عربی هتسیم، می‌توانیم بگوییم که هدف از این ایده برقراری پل‌ها است، این نشست فردا به پایان نخواهد رسید، به این معنی که نشست‌های دیگری بعد از آن برگزار خواهد شد. در سال ۲۰۲۲ نیز قرار است در بروکسل نشستی برگزار شود و به صورت تناوبی یک بار در جهان عرب و یک بار در اروپا این نشست‌ها ادامه پیدا کند.

وی در خصوص مشارکت ملک سلمان بن عبدالعزیز خادم حرمین شریفین در این همایش، ضمن مهم شمردن آن، گفت: وی رئیس دورهٔ کنونی نشست سران کشورهای عربی است و مصر ریاست نشست سران عربی-اروپایی را بر عهده خواهد داشت. همکاری میان این دو نیز قدرتی واقعی برای تقویت امنیت و صلح جهان عرب و منطقه به‌شمار رفته و در حمایت از پایهٔ کار مشترک نقش دارد.

در خصوص شعار این نشست که «سرمایه‌گذاری با ثبات» است، دبیرکل اتحادیهٔ کشورهای عربی عنوان کرد که پیام داخلی، خارجی و بین‌المللی مهمی در آن نهفته‌است و اشاره‌ای از جانب اروپا است با این مضمون که ثبات کشورهای عربی تبدیل به ضرورت شده‌است و اتفاقات سال ۲۰۱۱ به بعد در کشورهای عربی و آشفتگی آنها به نفع اروپا و کشورهای عربی نبود.

وی ادامه داد: عنوان این نشست به تنهایی پیامی روشن برای اهداف این نشست، فرصت همکاری، قرار گرفتن در برابر مسائل سیاسی، مهاجرت بی‌نظم، مبارزه با تروریسم، پولشویی و غیره است.

وی دربارهٔ اولویت‌های اقدامات عربی-اروپایی در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی اظهار کرد: دربارهٔ تمام مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای مذاکره کرده و با اروپا هماهنگی‌هایی صورت می‌گیرد تا به موضعی برای حمایت از صلح و ثبات و منافع مشترک دست پیدا کنیم، به این معنی که چالش‌هایی در خصوص مسائل سیاسی، تروریسم و تجاوزگری‌هایش، چگونگی رسیدن به نتایج مطلوب برای خشکاندن منابع مالی آن و پناه گرفتن آن وجود دارد و برای پایان دادن به مرحلهٔ این شبه نظامیان در منطقه و چالش‌های جهانی و بین‌المللی همکاری می‌کنیم.

وی در خصوص موضوع یمن در این نشست گفت: همگی خواستار اجرای توافقنامهٔ سوئد، پشتیبانی از راه‌حل سیاسی، ارائهٔ حمایت انسانی و حمایت از دولت قانونی یمن بر اساس قطعنامه‌های صادره از همایش‌های عربی در خصوص یمن هستند.

اما دربارهٔ احتمال توافق ایتالیا و فرانسه در خصوص پروندهٔ لیبی گفت: شک دارم، چرا که منافع فرانسه با خواسته‌های ایتالیا متفاوت است. احتمال راه‌حل‌های سیاسی برای مشکلات جهان عربی را نمی‌دهم بلکه مذاکرهٔ جدی و صریحی میان گروه‌های عربی در یک فضای واحد برقرار است. منظور این است که موضوعاتی وجود دارد که در یک گروه نیز پیرامون آن اختلاف نظر وجود دارد به عنوان مثل اختلاف اروپایی‌ها پیرامون مهاجرت و مقابله با آن، یکی از آنها است که برخی از آنها در این موضوع افراط گرایی کرده و برخی با موضع کشورهای عربی هم‌سو هستند.

وی افزود: در واقع این نشست فضایی باز برای تمام مذاکراتی است که تا کنون نتیجه نداده‌است و آنچه به آن دست یافتیم نزدیکی جدی و همکاری سودمند میان رهبران و کشورها است. آنچه برای من مهم است این است که این نشست فرصت مناسبی برای دیدارهای دو جانبهٔ عربی-عربی و عربی-اروپایی است.

وی ضمن اشاره به اینکه سندی که در پایان همایش ارائه می‌شود مختصر خواهد بود، گفت: این همایش بار دیگر نگاه‌ها را به اتحادیه کشورهای عرب که در سایهٔ مشکلات سیاسی بعد از ۲۰۱۱ وضعیتش نسبتاً متزلزل شد، معطوف کرد.

وی در خصوص اتفاقات بعد از نشست عنوان کرد همکاری عربی-اروپایی روند خود را ادامه می‌دهد و توافقنامه‌های زیادی میان اتحادیهٔ کشورهای عربی و اتحادیهٔ اروپا وجود دارد. اروپا به کارمندان اتحادیهٔ عرب بورس‌های آموزشی و پژوهشی در زمینهٔ مسائل حفظ صلح و اقدامات منطقه‌ای ارائه می‌هد. در طول ۱۰ سال گذشته از سال ۲۰۱۸ نیز همکاری‌های زیادی میان دو اتحادیه صورت گرفت.

ابوالغیظ در پایان گفت: به نظرم مهم‌ترین چیزی که به آن دست یافتیم همین نشست است که به توافق رسیدیم هر ۳ سال یک بار برگزار شود. وزیران نیز هر دو سال یک بار نشست داشته باشند و این موفقیت بزرگی برای ایدهٔ همکاری و ایجاد پل‌های ارتباطی است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای