​اجلاس «شرم‌الشیخ» با تأکید بر همکاری عربی-اروپایی پایان یافت

​اجلاس «شرم‌الشیخ» با تأکید بر همکاری عربی-اروپایی پایان یافت

ملک سلمان خواستار موضعگیری جامعه بین‌المللی در قبال دخالت‌های ایران در منطقه شد
سه شنبه, 26 فوریه, 2019 - 04:45

فعالیت‌های اجلاس عربی-اروپایی که به مدت دو روز در شهر شرم الشیخ در جمهوری مصر برگزار شد با تأکید بر همکاری عربی-اروپایی به پایان رسید.

به گزارش الشرق الاوسط، عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر در سخنرانی خود در جلسه اختتامیه تأکید کرد که گفتگوها و مذاکرات مفید و مهمی انجام شده، و همگان دیدگاه‌ها و نظرات خود را مطرح کرده‌اند.

وی ابراز اطمینان کرد که اجلاس تأثیر مهمی در روشن ساختن مواضع و دیدگاه‌های عربی و اروپایی در مسائل مختلف داشته‌است.

وی اضافه کرد که موفقیت اجلاس تنها با گفتگوها و مذاکرات آن سنجیده نمی‌شود، بلکه با تبدیل این اجلاس به نقطه ای جدید برای تقویت همکاری‌ها میان جهان عرب و قاره اروپا می‌توان سطح موفقیت آن را درک کرد.

همچنین دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا در سخنرانی پایانی خود تأکید کرد که رهبران اروپا و جهان عرب برای مقابله با چالش‌های مختلف منطقه و جهان مصمم هستند.

وی از مذاکرات بی پرده و شفاف انجام شده در این اجلاس تمجید کرده، روحیه همکاری و همدلی میان رهبران شرکت کننده را ستود.

ریاست هیئت اعزامی سعودی به این اجلاس بر عهده خادم حرمین شریفین، ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود بود.

هیئت اعزامی سعودی در این اجلاس شامل افرادی همچون دکتر مساعد العیبان، وزیر دولت، دکتر ابراهیم العساف، وزیر خارجه، دکتر ماجد القصبی، وزیر تجارت و سرمایه‌گذاری، استاد ترکی الشبانه، وزیر رسانه و استاد عادل الجبیر، وزیر دولت در امور خارجه بود.

در همین راستا، ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی، روز یکشنبه در نشست کشورهای عربی- اروپایی ضمن تقدیر و ستایش از روابط تاریخی بین جهان عرب و اتحادیه اروپا، گفت ما خواستار موضعگیری جامعه بین‌المللی در برابر دخالت‌های ایران هستیم.

ملک سلمان که در شرم الشیخ سخن می‌گفت، طی سخنانی از تلاش کشورهای اروپایی برای حل و فصل قضیه فلسطینی‌ها قدردانی کرد.

پادشاه سعودی از جامعه بین‌المللی خواست تا برای متوقف کردن دخالت‌های آشکار ایران در دیگر کشورهای منطقه موضعگیری کند.

وی تأکید کرد که پشتیبانی رژیم ایران از شبه نظامیان حوثی و دیگر شبه نظامیان در منطقه، اقدامات خصمانه و دخالت آشکار در امور داخلی کشورهای دیگر، نیازمند یک موضعگیری جدی از جامعه بین‌المللی است تا رژیم ایران را مجبور به پایبندی به اصول حسن همجواری، احترام قوانین بین‌المللی و متوقف کردن برنامه‌های هسته‌ای و بالستیکی بکند.

وی افزود: «پادشاهی سعودی هواره بر اهمیت یافتن یک راه حل سیاسی برای پایان دادن بحران یمن بر مبنای ابتکار عمل کشورهای عربی خلیج، نتایج گفت و گوی ملی میان گروه‌های یمن و قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت تأکید می‌کند».

ملک سلمان اظهار کرد: «سعودی همچنین بر اهمیت تلاش‌های بین‌المللی برای حمایت از دولت قانونی یمن و مجبور کردن شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران از اراده جامعه جهانی مطابقت دارد».

ملک سلمان گفت: «پادشاهی سعودی تلاش‌های زیادی را برای اطمینان از موفقیت گفتگوهای سوئد انجام داد. ما خواستار پیگیری اجرای مفاد توافق‌نامه سوئد و آنچه در این مذاکرات مورد توافق قرار گرفت هستیم ما از سازمان ملل می‌خواهیم که مسئولیت کندی روند اجرای توافقنامه سوئد را به گردن شبه نظامیان تروریست حوثی مورد حمایت ایران بداند».

خادم حرمین با اشاره به مسئله فلسطین، گفت: «مسئله فلسطین نخستین مسئله کشورهای عربی در نشست اخیر رهبران کشورهای عربی در سعودی بود که به نام نشست قدس معروف شد. موضع ما نسبت به قضیه فلسطین همواره پایدار و ثابت بوده‌است ما تکرار می‌کنیم بازگرداندن حقوق مشروع ملت فلسطین موضع پایدار ماست».

پیش از آن، ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود خادم حرمین شریفین در مقر برگزاری اجلاس عربی-اروپایی با تعدادی از سران کشورهای جهان دیدار کرد و در این دیدارها روابط دوجانبه و موضوعات مورد توجه مشترک مورد بررسی قرار گرفت.

ملک سلمان با آنجلا مرکل، صدراعظم آلمان، شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت، اندریه بابیش رئیس‌جمهوری چک، شارل میشل نخست‌وزیر بلژیک، ملک حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین و نیکوس أناستاسیادس رئیس‌جمهور قبرس دیدار کرد.

همچنین در این دیدارها، جمعی از مسئولان کشورها حضور داشتند.

خادم حرمین شریفین، پس از پایان سفر خود به این کشور را ترک کرد.

ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پس از ترک مصر پیام تشکری برای عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور این کشور ارسال کرد.

در این پیام آمده‌است: «جناب رئیس‌جمهور، این دیدار و بحثهایی که داشتیم تأکید بر روابط عمیق دو کشور و تمایل برای تقویت آن در همه زمینه‌ها بود، و فرصتی برای تجدید برادری و محبت میان دو ملت فراهم آورد. همچنین نتایج مثبت اجلاس عربی-اروپایی را قابل تحسین می‌دانم، که نقش شما در موفقیت آن بارز بود.»


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای