صالح به ماکرون راه‌حلی برای محاکمهٔ داعشی‌های فرانسه در عراق ارائه داد

صالح به ماکرون راه‌حلی برای محاکمهٔ داعشی‌های فرانسه در عراق ارائه داد

دو رئیس‌جمهور در مذاکرات خود در کاخ الیزه بر ایجاد «نقشهٔ راه استراتژیک» برای روابط دوجانبه متفق شدند
سه شنبه, 26 فوریه, 2019 - 06:00

برهم صالح رئیس‌جمهور عراق روز گذشته به پاریس سفر کرد و ظهر همان روز به دعوت رسمی مقامات فرانسه همراه با وزرای خود به ضیافت ناهاری در کاخ الیزه برای دیدار با ماکرون رفت.

به گزارش الشرق الاوسط، این سفر اول صالح به فرانسه بعد از تصدی منصب ریاست‌جمهوری است و فرصتی برای تبادل پیام‌های مستقیم میان دو کشور است.

اولین پیام مستقیم عراق به فرانسه این بود که بعد از اینکه نیروهای دموکراتیک صدها داعشی را که ۱۴ نفر از آنها فرانسوی بودند به مقامات امنیتی عراق تحویل دادند، بر اساس اظهارات صالح بغداد «آماده دریافت متهمانی در عراق است که علیه عراقی‌ها و تأسیسات عراق مرتکب جرم شدند و آنها بر اساس قانون عراق محاکمه خواهند شد. آنچه انجام می‌دهیم از لحاظ قانون بین‌المللی جایز است و ما از طریق این چارچوب با موضوع برخورد می‌کنیم».

گشایش عراق نسبت به دریافت متهمان خارجی، فرانسه را از بحران بازگشت افراطی‌ها نجات داده و از شر فشارهای رئیس‌جمهور آمریکا و اصرار کُردهای سوریه برای بازگرداندن افراطی‌ها به کشورهای اروپایی و غیر اروپایی‌شان راحت می‌کند.

منابع فرانسوی کاملاً مطلع عنوان کردند با این معیاری که صالح مطرح کرد، سخت نیست که فرانسه در نگه داشتن افراط‌گراهای خود در خارج از مرزهایش در عراق برای محاکمه و مجازات، موفق شود.

بر اساس اطلاعات غیررسمی نیز توافقی میان پاریس و بغداد وجود دارد که به موجب خدمتی که عراق به آن می‌کند فرانسه اقدام به حمایت و آموزش نیروهای امنتی و نظامی عراق خواهد کرد.

 فرانسه در واقع تصمیم به تقویت حضور خود در عراق دارد و ماکرون روز گذشته بارها اشاره کرد که کشورش «از لحاظ سیاسی و نظامی تصمیم به ماندن در عراق دارد» و سعی دارد «برای مدت طولانی در پیش بردن روابط نظامی و امنیتی و تقویت ارتش عراق مشارکت داشته باشد».

وی حتی فراتر رفت و تأکید کرد پاریس از «سیاست منطقه‌ای متعادل» عراق حمایت می‌کند و ضروری می‌داند که از این کشور در برابر بحران‌های خاورمیانه چه در خصوص سوریه و چه ایران محافظت شود.

بر اساس اظهارات ماکرون دو طرف در حال ایجاد «نقشهٔ راه استراتژیک» هستند که جهت‌گیری‌های بزرگ روابط دو جانبه با این باور مشخص شود که عراق نقشی اساسی و مرکزی دارد و فرانسه می‌خواهد یکی از شرکای آن باشد. اما فرانسه می‌خواهد که ائتلاف بین‌المللی نیز وارد این عملیات شود و روی این موضوع کار می‌کند که اعضای ائتلاف از اهمیت نقشی که عراق در منطقه بازی می‌کند، مطمئن شوند.

از آنجایی که فرانسه معتقد است این کار فقط از خارج پیش نخواهد رفت و بر اهمیت تقویت نظام موکراتیک و تعادل سیاسی تأکید می‌کند که همهٔ قومیت‌ها را دربرداشته باشد و فرصت رشد اقتصادی و ریشه کن شدن داعش را بدهد، این کشور آماده است تا در زمینه‌هایی همچون آبادانی، تمرکز زدایی، ایجاد ثبات، فرصت کاری، مشارکت شرکت‌های فرانسوی در طرح‌های فرهنگی و آموزشی در عراق همکاری کند.

بر اساس اظهارات برهم صالح عراق خواهان این موضع فرانسه است که عنوان مرحلهٔ بعد را «ثبات امنیتی و ثبات دائمی دانست که محقق نمی‌شود مگر اینکه عراق در معادلهٔ منطقه‌ای توانمند باشد».

وی ضمن اشاره به اینکه کشورش سعی در آبادانی و فعالسازی مجدد اقتصاد و تمرکز بر توسعهٔ انسانی دارد خواستار مساعدت اروپا و جهان در این زمینه و بازگشت مهاجران شد.

وی در خصوص اختلافات احزاب داخلی، عنوان کرد عراق برای ایجاد حکومتی که ضامن آزادی‌های دموکراتیک و مدنی است و همچنین رسیدن به ثبات و صلح دائم در تلاش است.

وی ضمن اشاره به کشمکش آمریکا و ایران در خصوص عراق، عنوان کرد که عراق نمی‌خواهد عرصهٔ درگیری و تنش گروه‌های منطقه‌ای باشد و به نفع عراق است که خود را از سیاست محورها دور کند.

اما نکتهٔ تعجب‌برانگیز سخنرانی وی این بود که علیرغم این که روابط عراق با همسایه‌هایش را خوب توصیف کرد اما عنوان کرد آنها خواهان موفقیت عراق نیستند.

در این کنفرانس مطبوعاتی همچنین امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه از تصمیم همتای آمریکایی‌اش دونالد ترامپ در رابطه با باقی ماندن تعدادی از نیروهای آمریکایی در سوریه استقبال کرد.

ماکرون اما در خصوص ماندن یا خارج شدن نیروهای فرانسه بعد از این تصمیم ترامپ توضیحی نداد.

گفتنی است در راستای دیدار با مقامات فرانسه، صالح با مدیر کل یونسکو دیدار و اطمینان حاصل کرد که این سازمان تصمیم به ادامهٔ پروژه‌های موصل دارد چه بازسازی مسجد النوری و چه آغاز مجدد زندکی فکری و اجتماعی این شهر آسیب دیده.

ازولای قول داد که تا پیش از پایان سال به عراق سفر کند و ماکرون نیز از سفر خود به عراق طی ماه‌های آتی خبر داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای