پادشاه مراکش: تغییرات آب و هوایی جوانان را به مهاجرت و تروریسم وامی‌دارد

پادشاه مراکش: تغییرات آب و هوایی جوانان را به مهاجرت و تروریسم وامی‌دارد

سه شنبه, 26 فوریه, 2019 - 17:45

ملک محمد السادس پادشاه مراکش روز گذشته درخصوص اثرات تغییرات آب و هوایی هشدار داد و گفت: «این امر جوانان را به مهاجرت و افتادن به دام سازمان‌های جنایی و تروریستی گرفتار می‌کند».

به گزارش «الشرق الاوسط» وی افزود: «مراکش متعهد می‌شود امکانات و مطالعات لازم برای تکمیل طرح سرمایه‌گذاری اقلیمی و آب و هوایی در منطقه ساحلی را تأمین کند».

ملک محمد السادس روز گذشته در پیامی در اولین کنفرانس کمیته آب و هوا در منطقه ساحل که در نیامی پایتخت نیجر برگزار شد، گفت: «راه‌اندازی برنامه سرمایه‌گذاری آب و هوایی برای منطقه ساحلی بسیار مهم است و برنامه اقلیمی آن که پروژه‌های آغاز شده را تکمیل می‌کند، در اولویت قرار دارد».

وی در پیامی که توسط ناصر بوریطه وزیر امور خارجه و همکاری بین‌المللی مراکش قرائت شد، اشاره کرد: «این کمیته می‌تواند به حمایت از مرکز توانمندی‌های تغییر آب و هوا در مراکش، به‌ویژه افزایش قدرت و توانمندی اعضای آن بپردازد».

پادشاه مراکش با اشاره به «اثرات وخیم» تغییرات آب و هوایی به ویژه کمبود مواد غذایی، ذخایر آب کم و بیابان‌زایی در منطقه ساحلی گفت: «این مسئله جوانان ما را به مهاجرت وامی‌دارد که این امر نیز بخش مهمی از نیروهای حیاتی را از قاره آفریقا می‌گیرد».

وی یادآور شد: «مبارزه برای برآورده کردن عدالت آب و هوایی برای مردم قاره آفریقا، به منزله مبارزه برای بهبود شرایط زندگی، تأمین زندگی شایسته و آینده‌ای امیدوار کننده و درخشان است».

ملک محمد السادس اشاره کرد: «عدالت آب و هوایی نباید فقط یک شعار توخالی باقی بماند و باید به یک نیاز و خواسته اساسی برای همه ما تبدیل شود، چرا که این کار با از بین بردن دلایل ناامیدی در میان جوانان، آنها را از افتادن به دام سازمان‌های جنایتکار و تروریستی حفظ می‌کند».

وی افزود: «منطقه ساحل می‌تواند به نمونه‌ای کامل و پیشرفته برای تکامل اقلیمی و در زمینه‌های اقتصادی، زیست‌محیطی، سیاسی و انسانی تبدیل شود و کمیته آب و هوای منطقه ساحلی یکی از ارکان اصلی برای رسیدن به این هدف به‌شمار می‌رود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای