بریتانیا «حزب‌الله» را در فهرست تروریسم قرار داد؛ ملاحظات فرانسه و نگرانی‌های لبنان

بریتانیا «حزب‌الله» را در فهرست تروریسم قرار داد؛ ملاحظات فرانسه و نگرانی‌های لبنان

سه شنبه, 26 فوریه, 2019 - 09:15

فشارهای بین‌المللی به «حزب‌الله» روز به روز بیشتر می‌شود، در حالی که این حزب بنا دارد فعالیت‌های محلی و داخلی بیشتری انجام دهد، در همین راستا دولت بریتانیا روز دوشنبه ششم اسفند، شاخه سیاسی حزب‌الله را نیز مانند شاخه نظامی این سازمان شیعی لبنانی هم‌پیمان با ایران در فهرست تروریستی خود قرار داد که به نظر می‌رسد این اقدام نه تنها بر حزب‌الله تأثیر منفی خواهد گذاشت بلکه همه دولت لبنان را نیز تحت الشعاع خود قرار خواهد داد.

به گزارش الشرق الاوسط، ساجد جاوید وزیر کشور بریتانیا اعلام کرد دولت این کشور کلیت حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد.

او افزود: «حزب‌الله به تلاش برای بی‌ثبات کردن وضعیت شکننده خاورمیانه ادامه می‌دهد و ما دیگر نمی‌توانیم میان شاخه نظامی آن که پیش از این غیرقانونی شده و حزب سیاسی آن، تمایز قائل شویم.»

وی افزود: «به همین جهت، من تصمیم گرفته‌ام که کل گروه را ممنوع کنم.»

بر اساس متن ابلاغیه صادر شده توسط جاوید، از این پس حزب‌الله لبنان اعم از شاخه سیاسی و نظامی آن در فهرست گروه‌های تروریستی بریتانیا قرار می‌گیرد و فعالیت این گروه در بریتانیا ممنوع می‌شود.

بر اساس گزارش رسانه‌های بریتانیا، قرار است لایحه ارائه شده از سوی دولت ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا، در خصوص تروریستی نامیدن کل موجودیت حزب‌الله، روز جمعه دهم اسفند، در پارلمان به رای گذاشته شود.

در این میان، وزارت خارجه بحرین از اقدام دولت بریتانیا در تروریستی خواندن حزب‌الله لبنان استقبال کرد.

این وزارتخانه در بیانیه خود آورده‌است که این اقدام دولت بریتانیا یک گام مهم در راستای مقابله با تروریسم بوده و حزب‌الله تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌الملل است.

از سوی دیگر، امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه، در مخالفت با تصمیم بریتانیا گفت، پاریس کماکان میان شاخه‌های نظامی و سیاسی حزب‌الله تمایز قائل است.

ماکرون یادآور شد که کشورش شاخه نظامی حزب‌الله را ترورریستی می‌داند، در حالی که شاخه سیاسی این سازمان در پارلمان و دولت لبنان نماینده دارد.

دولت لبنان دوشنبه در واکنش به تصمیم کابینه بریتانیا یادآوری کرده بود که حزب‌الله بخشی از مجلس و دولت لبنان است.

  فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیدار با جبران باسیل وزیر خارجه لبنان در دفترش در بیروت در این باره گفت: موضع بریتانیا در قبال حزب االله، مسئله حاکمیتی مربوط به خود آنها است و بر موضع اتحادیه اروپا در قبال حزب‌الله تأثیری نمی‌گذارد.

جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان، گفت: موضع بریتانیا در مورد حزب‌الله پیامدهای مستقیمی ندارد، چرا که ما به مواضع مشابه آن از سوی چند کشور عادت کرده‌ایم.

وی ادامه داد: من از برخی مقامات بریتانیا تماس‌هایی را مبنی بر عدم تمایلشان برای اینکه تحولات اخیر تأثیری بر روابط دوجانبه داشته باشد، دریافت کردم.

جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا نیز در اظهاراتی گفت: «تفاوتی بین شاخه نظامی و سیاسی حزب‌الله وجود ندارد».

هانت، حزب‌الله لبنان را به تلاش برای برهم زدن ثبات منطقه متهم کرد و افزود: «ممنوعیت حزب‌الله حاوی این پیام است که اقدام این حزب در برهم زدن ثبات منطقه قابل قبول نیست».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای